Malala’nın ‘Taliban’ cevabı ünlü sunucuyu şoka uğrattı!

Perşembe, 10 Ekim 2013 13:03

malalaDünya Malala Yousefzai’yi Taliban’ın ölüm listesine aldığı kız olarak tanıdı. Pakistanlı Yousefzai, kız çocuklarının okula gitmesi için yaptığı kampanyalarla Taliban’ın hedefi olmuştu. Bundan tam bir yıl önce, 9 Ekim 2012’de, okuldan eve döndüğü sırada Taliban militanlarının silahlı saldırısına uğradı. Yoğun çabaların ardından hayata tutunmayı başaran Yousefzai yaşayan bir efsane haline dönüştü.

3 Ocak’ta İngiltere’deki bir hastaneden taburcu olan Yousefzai bundan sonra da eğitim mücadelesine devam etti. Dünya çapında üne kazanan Malala eğitim aktivistlerinin sembolü haline geldi.

Suikast girişiminin 1. Yıldönümünde genç aktivist ekrana çıktı. ABD’de yayınlanan “Daily Show with John Stewart” programına konuk olan Malala verdiği cevaplarla ünlü sunucuyu şok etti. Taliban’ın hedefinde olduğunu ne zaman fark ettin” sorusuna Malala’dan ilginç bir yanıt geldi: Bir gün bir arkadaşım gelip “adını Google’da arattın mı? Taliban seni ölüm listesine almış” dedi. Ben buna inanamadım. Ama bir süre sonra bu gerçekle yüzleştim.

Malala’nın Taliban’la karşılaşsam ne yapardım sorusuna cevabı ise sunucu John Stewart’ı hayretler içerisinde bıraktı. Cesur aktivist “kendime sordum. Taliban gelse ne yapardım? Kafalarına terlikle mi vuracaktım. Hayır, böyle yaparsam onlar gibi olurum. Karşınızdakine şiddetle değil; barış, eğitim ve diyalogla mücadele etmelisiniz. O yüzden onlarla konuşmaya çalışırdım. Onlara eğitimin önemini anlatırdım. Kendi çocukları için de eğitim görmelerini istediğimi söylerdim. Bunları söyledikten sonra ‘ne yaprsanız yapın’ derdim” diye konuşunca Stewart elleri ile ağzını kapatarak şaşkınlığını belli etti.