Makyajım Bahane, Yeni Selfie’im Şahane

Pazartesi, 29 Haziran 2015 10:41

Gün geçmiyor ki sosyal medyada kadınlarla ilgili bol selfie’li, çok bilmiş bir kampanya daha başlamasın. Çoğunlukla özgürüm ve istediğimi yaparım kavramları üzerinden yürütülen bu tür feminist kampanyalara şimdi de makyajın gücü #powerofmakeup adlı bir kampanya daha katıldı. Ünlü Hollandalı blogger ve makyöz Nikkie’nin yüzünün yarısına yaptığı makyaj yeni bir selfie trendi başlattı. Trendin amacı ise ilginç: kadınların makyaj yapma özgürlüğü ve makyajın gücü.

Makyajın tarihi milattan önce 3000 yılına dayanıyor. İlk bilinen makyaj Mısır’da firavun mezarlarında küçük kaplar içinde bulunmuş. Anlaşılan Mısırlı kadınlar öbür dünyada da lazım olur diye en sevdikleri makyaj malzemeleri yanlarına almışlar. Mantıklı. Günümüzde kozmetik sektörü dünya çapında halen büyümeye devam eden yüzlerce milyar dolarlık bir sektör. Ama makyaj konusunda kadınların farklı alışkanlıkları mevcut. Makyajsız dışarıya adımını atmayan kadınlar ile hayatında belki bir kere bile ruj sürmemiş kadınlara kadar geniş bir yelpaze var.

Kadınlar üzerinde makyaj yapmamaları konusunda yoğun bir baskı var denemez. Ama kadınların üzerindeki cinsiyetçi baskı ve ayrımcılıkla mücadele eden feminist hareket kadınların makyaj bağımlılığı konusunda makyaja karşıt bir tavır aldığı da biliniyor. Daha iki ay önce feminist komedyen Amy Schumer “Makyaja ihtiyacın yok” (Girl, you don’t need make-up) kampanyası ile sosyal medyada makyajsız selfie trendi başlatmıştı ve bu kampanya kadınlardan yoğun ilgi görmüştü. Şimdi ise bütün kızlar toplanıp, bu defa makyajın gücü adlı bir kampanya ile makyaj yapma özgürlüğü üzerinden feminizm yapıyorlar. Sosyal medyada kadınların feminist kampanyaları 180 derece değişebiliyor.

Hazırlayan: İLDEM WILSON

Dipnot Tablet’in 223. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play