Makineye bulaşık yerleştirebilen robot geliyor

Cumartesi, 13 Eylül 2014 15:49

Britanya Bilim Festivali’nde sergilenen bir robotun kısa süre içinde bulaşık makinesine eşya yerleştirebilecek bir aygıt olarak görülebileceği ifade ediliyor. ‘Boris’ isimli robot, İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi tarafından beş yılda 350 bin sterlin harcama yapılarak geliştirilmiş bir robot. Yüzü ve bileklerine yerleştirilen derinlik sensörleri, 10 saniye içinde nesnelerin biçimini tespit ederek robot parmaklarıyla uygun bir tutma yöntemi uygulamasını ve isabetli kol hareketiyle engelleri aşarak hedefe ulaştırmasını sağlıyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Robotu geliştiren ekibin başında görev yapan Profesör Jeremy Wyatt, Boris’in “eşya tutmak için değil, nasıl tutacağını öğrenmek için programlandığını” belirtti. Profesör ve uluslararası PacMan projesindeki ekibi, 2015′in Nisan ayına kadar bu robotu “bulaşık makinesine eşya yerleştirebilir” hale getirmeyi hedefliyor.

Profesör Wyatt, “Mutafak tezgahında olduğu gibi eşyaları dağıtıyorsunuz ve bunları inceleyen robot birini gözüne kestiriyor, tutuyor ve bulaşık makinesine yerleştiriyor” diyerek robotun çalışma mantığını açıklıyor. Boris’e neden mutfak işlerinin verildiği sorusuna ise Wyatt “Bulaşık makinesine eşya yerleştiren robotları bugün için ekonomik ve sosyal bir gereklilik olarak gördüğümden değil tabii. Ama bu, insanın yüzmilyonlarca yıl süren evrimi sonrasında geliştirdiği ve manipülatif yetenek gerektiren tipik insan işlerinden biri. Yani bu işi bir robotun yapmasını sağlayarak gelecekte robotları daha esnek kılmayı ümit ediyoruz” şeklinde cevap verdi.

Sanayi robotlarını birinci kuşak, insansız hava araçları, şoförsüz arabalar ve diğer hareketli robotları ikinci kuşak robotlar olarak değerlendiren Profesör Wyatt, Boris’in üçüncü kuşak robotları temsil ettiğini belirtiyor.

Tags