“Makamlar geçici” Vali Mutlu’dan “Sabah o tweetleri neden attım” açıklaması

Pazartesi, 10 Haziran 2013 11:12

130610_valimutlu.hlargeGezi Parkı eylemcilerine “Şimdi yanınızda olmak isterdim” diye bir mesaj gönderen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, ”Makamlar geçici, bugün var, yarın yok. Yazmasaydım bu görevden ayrılırken hakkınızı helal edin diyebilir miydim? Orada gençler çadır içinde yatıyor. Demek ki bir şey anlatmak istiyorlar” dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, son Twitter mesajlarıyla gündemde.

Gezi Parkı eylemcilerine, “Şimdi yanınızda olmak isterdim” diye bir mesaj gönderen Mutlu, Hürriyet gazetesine konuştu ve “Yazmasaydım bu görevden ayrılırken hakkınızı helal edin diyebilir miydim? Orada gençler çadır içinde yatıyor. Demek ki bir şey anlatmak istiyorlar” dedi.

“Makamlar geçici, bugün var, yarın yok” ifadesini kullanan İstanbul Valisi, şöyle konuştu:

”Aslında günlerdir uyku tutmuyordu. Yazmak istiyordum. Yazdım. Yazmasaydım bu görevden ayrılırken hakkınızı helal edin diyebilir miydim? Orada gençler çadır içinde yatıyor. Ben burada rahat yatağımda. Onlar orada öyle yatıyorsa… Demek ki bir şey var. Demek ki bir şeyi anlatmak istiyorlar. Bunu ben anlamazsam kim anlayacak?

‘O ÇOCUKLAR ŞİDDET YAPMIYOR’
O çocuklar şiddet yapmıyor. Özgürlüklerine, bireylerine sahip çıkmak istiyorlar. Bunu anlamadan, dinlemeden nasıl uyurum? Ben bu şehrin valisiyim. Elbette o gençler, o çocuklar seslerini bana duyurmak isteyecek. Duymazdan gelebilir miyim? Duymazdan gelirsen nasıl uyuyabilirim? Beni tanıyanlar bu halimle bu göreve getirdiler. Ben insan endeksli bir insanım. Böyle hizmet ettim. Önce insan derim. Sonra makamlar…

‘HATIRALARIMI YAZACAĞIM’
“Tabii ben de ileride bazı şeyleri, hatıralarımı yazacağım… Neler olduğunu, neler hissettiğimi, yaşadığımı yazacağım. Ben aslında günlerdir bunu kendi içimde tartışıyorum. İnsan başını yatağa koyunca huzurlu olmalı.

Sabah uyandım. Kalktım. Uyku tutmuyor. Bir şehrin valisiyiz. Sorumluluklarımız var. İnsanları dinlemek zorundayız. Sonuçta beni tanıyanlar tanır. Önce insanlığımızın farkında olmalıyız. Ben hep böyle yaşadım… İstanbulluyu seviyorum. Bizim insanlarımızı seviyorum. Düşündüm ve kararı verdim. Oturdum yazdım.”

‘O MAKAMLAR GEÇİCİ’
Vali Mutlu, ”Sizin bu kararınız merkezi otoriteyle bir sorun yaratmayacak mı? Bunu düşündünüz mü?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

”Bakın, o makamlar geçici. Ben bunca yıl insan için hizmet ettim. Vicdanınız rahat mı değil mi, siz ona bakın. Yoksa makam bugün var yarın yok. Ben kendi içimde, ruhumda günlerdir düşündüm. O gençleri, o insanları anlamadan olur mu? Orada günlerdir bir şeyi anlatmaya çalışıyorlar. O çocuklar şiddet yapmıyor.”

İstanbul Valisi, dünkü mesajında gençlerden şiddet nedeniyle özür de dilemişti.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız…