Mahkemede sivil polis gerginliği! Ethem Sarısülük davası olaylı başladı

Pazartesi, 23 Eylül 2013 13:50

ethem-sarisuluk-un-beyin-olumu-gerceklesti-nationalturk1Ethem Sarısülük’ün katil zanlısı polis Ahmet Şahbaz’ın yeniden başlayan yargılaması olaylı başladı. Dava, 28 Ekim’e ertelendi.

Gezi Parkı olayları sırasında Ethem Sarısülük’ün vurulmasıyla ilgili, katil zanlısı polis Ahmet Şahbaz hakkında izin alınmadan soruşturma yapıldığı gerekçesiyle durdurulan davanın yeniden görülmesine bugün başlandı.

7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yargılamanın durdurulması kararını kaldırmasıyla yeniden görülmeye başlanan dava nedeniyle Ankara Adliyesi çevresinde polis yoğun güvenlik önlemi aldı.

Kapalı oturum kararı alındı

Duruşmayı izlemek için gelen katil zanlısı Ahmet Şahbaz’ın arkadaşı oldukları belirtilen sivil polisler ile Sarısülük’ün yakınları arasında gerginlik yaşandı. Sarısülük’ün avukatları, duruşma salonunu dolduran sivil polislerin, “Sarısülük’ün yakınlarını taciz ettiklerini” belirterek, salondan çıkarılmasını istedi. Avukatlar ile sivil polisler arasında gerilim yaşandı. Bunun üzerine, Mahkeme Başkanı Afak İlleez, avukatlar, stajyerler ve gazeteciler dışındaki herkesin salonu boşaltmasını, ardından izleyicilerin alınmasını istedi. Gerginliğin büyümesi üzerine, mahmeke heyeti, “kamu güvenliği” gerekçesiyle kapalı oturum kararı aldı.

Ethem yazılı kolye ile geldi

Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük’ün Ethem yazılı kolye ile geldiği davada, sivil polisler ile Sarısülük’ün yakınları arasında yumruklu kavga çıktı.

Sanık peruk ve takma bıyıkla duruşmaya girdi

Ethem Sarısülük’ün katil zanlısı polis memuru Ahmet Şahbaz, duruşmaya peruk, takma bıyık ve kalın çerçeveli gözlük ile kılığı değiştirilerek getirildi. Duruşma sırasında yaşanan arbedede Şahbaz’ın başındaki peruk yere düştü. Sanık polis Ahmet Şahbaz da yaşanan arbede sırasında yaralandı ve salondan çıkarıldı.

Yaklaşık 2 saat boyunca yaşanan arbedeler nedeniyle salonda düzen sağlanamadı. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi düzen sağlanamadığı için duruşmayı 28 Ekim’e erteledi.

Mahkeme salonundan copla çıkarıldılar

Mahkemenin kapalı oturum kararının ardından, izleyicilerden duruşma salonunu terk etmeleri istendi. Bu karara tepki gösteren Sarısülük’ün yakınları polis zoru ile salondan çıkarıldı. Adliyeye giren çevik kuvvetin cop kullanması nedeniyle aralarında Sarısülük’ün yakınlarının da olduğu bazı kişiler darba uğradı. Sarısülük’ün bazı yakınları da katil zanlısı Şahbaz’ın arkadaşı olduğu ifade edilen sivil polisler ile yaşanan arbede sırasında yaralandı.

“Polis, avukat ve tanıklara saldırdı” iddiası

Dava sonrasında mahkeme önünde açıklama yapan Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar, duruşma salonu önünde Ahmet Şahbaz’ın arkadaşları olduğunu öne sürdükleri sivil giyimli polislerin, Sarısülük’ün yakınlarına, avukatlara ve soruşturma sırasında ifade veren tanıklara saldırdığını anlattı.

“Bir sanığın böyle mahkemeye çıkarıldığı görülmedi”

Ethem Sarısülük’ün ailesinin avukatı Kazım Bayraktar ise adliye önünde yaptığı açıklamada, “Aleni yargılama yapılmıyor, kamu güvenliğini tehtid yok, polis şiddeti var” diyerek tepsini dile getirdi. Avukat Bayraktar, sanık Şahbaz’ın duruşmaya peruk ve takma bıyıkla çıkarılmasının, hukuka aykırı olduğunu belirtti. Bayraktar, “Peruk geçirilmiş, bıyık takmışlar, maskelemişler. Bugüne kadar bir sanığın mahkemeye böyle çıkarıldığı görülmemiştir. Polis, siyasi iktidar, yargı ve devlet tarafından her zaman korundu. Bu korunma bu duruşmada da aynen devam etti. Katil zanlısı polis, hazırlık soruşturmasında nasıl korundu ve kollandıysa, bugün de aynı şey yapıldı” diye konuştu.

“Hiçbir müdahale yokken iptal edildi”

Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük de “Bizler sanık polise duruşma salonunda her hangi bir tepkide bulunmadık, hiçbir müdahaleye girişmedik. Ancak, buna rağmen mahkeme bu duruşmayı iptal etti. Biz uğradığımız bu rezillikleri, hukuk içinde bütün dünyaya göstereceğiz, bunun için bu davayı takip edin” şeklinde konuştu.

“Adliye kapısına kırmızı boya”

Davaya destek amacıyla gelenler ise adliyenin bahçesinde toplandı. Adliyenin C kapısı önünde de bir eylem gerçekleşti. Kapıya kırmızı renkte boya atan protestocular, “Adaletinizden kan akıyor” diye slogan attılar.

Duruşmayı CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Ankara Milletvekili Levent Gök, Ankara Barosu yöneticileri de izledi.