Mandela’yı anma törenine dünya liderleri katıldı

Salı, 10 Aralık 2013 14:23

Bugün Johannesburg’da Nelson Mandela için tüm dünya liderlerinin bir araya geldiği büyük bir anma töreni yapıldı. Güney Afrika’nın en büyük kenti Johannesburg’da FNB Stadyumunda bir araya gelen ABD başkanı Barack Obama, eski başkan George W. Bush, David Cameron, Cuba devlet başkanı Raul Castro, BM genel sekreteri Ban Ki-moon’un yanı sıra U2 grubunun solisti Bono, Oscar’lı oyuncu Charlize Theron ve 10 binlerce Güney Afrikalı katıldı.

Mandela memorial (3)Mandela memorial (1)

Yoğun yağış altında gerçekleşen anma töreninde konuşma yapan Barack Obama, Nelson Mandela’yı kendine örnek aldığını, hiç bir zaman onun gibi olamayacağını ancak Mandela’ya bakarak daha iyi bir insan olmak istediğini söyledi. Mandela’nın ülkesinde beyazların siyahlar üzerindeki üstünlüğüne ve siyahların beyazlar üzerindeki üstünlüğüne karşı da mücadele ettiğini anlatan Obama, ırk ayrımcılığına karşı olan mücadelesinde Madiba’nın tüm dünyaya örnek olduğunu, tüm dünyada eşit haklar sayesinde her yurttaşa eşit şanslar verdiğini söyledi. Obama, “Michelle ve ben de bunun örnekleriyiz” dedi.

Farklılıklar üzerinden ayrışmak değil, ortak noktalar üzerinden birlik olmanın önemine dikkat çeken Obama ayrıca Mandela’yı Güney Afrika dilindeki Ubuntu (insanlar ve insanlık için olan) kavramı ile de andı. Mandela’nın bu kavramı en iyi şekilde hayata geçirdiğini söyledi.Mandela memorial

Tags