LYS şampiyonu da Twitter’dan isyan etti

Cuma, 5 Temmuz 2013 17:40

1372683966_fatih_aslan_lys_birincisi_kampusLisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) MF-1 puan türünde 500 tam puanla Türkiye şampiyonu olan İzmir Fen Lisesi öğrencisi Fatih Aslan, ÖSYM’nin üniversitelere kayıt tarihi olarak hemen bayram sonrasını belirlemesine isyan etti.

Twitter’da ‘#ÖSYMbayramımızızehiretme’ hashtag’i (etiketi) ile başlattığı tepki tweetlerini de ilk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan yardımcısı Bülent Arınç ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a gönderen Fatih Aslan’a, kısa sürede binlerce gençten destek geldi. Arkadaşlarıyla konuştuktan sonra böyle bir olayı başlattığını söyleyen Aslan, “Umduğumdan çok fazla destek geldi. Kısa sürede gündemin üst sıralarına çıktık. Gerekli çalışmanın başlatılacağına inanıyorum” dedi.

ÖSYM’nin LYS sonuçlarını açıklamasının ardından Fatih Aslan da MF-1 alanında LYS birinciliğini elde edip Türkiye şampiyonu oldu. İzmir Fen Lisesi öğrencisi olan Fatih Aslan, sonuçların açıklanmasının hemen ardından, sınava hazırlık döneminde özellikle son iki ay otelde kampa girdiklarını ve bu süre içerisinde de bilgisayar kullanmadığını dile getirdi.

ARKADAŞLARIYLA KARAR VERDİ

Türkiye şampiyonluğununun tescillenmesinin ardından, iyi bir tatil hayali kuran Fatih Aslan, ÖSYM’nin her yıl Eylül ayında başlattığı kayıt tarihleri için bu kez bayramdan hemen sonra 12 – 16 Ağustos tarihlerini belirlemesine isyan etti.

Okul arkadaşlarıyla yaptıkları görüşme sırasında, sanal alem üzerinden bu durumun düzeltilmesi için çağrı yapma kararı alındı. Ardından da sözcü olarak belirlenen Fatih Aslan, twitter’daki hesabından ‘#ÖSYMbayramımızızehiretme’ hashtagıyla tepki kampanyası başlattı. Bunun içinde ilk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan yardımcısı Bülent Arınç ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a tweet gönderdi. Aslan’a kısa sürede binlerce gençten destek tweetleri gelmeye başladı. Fatih Aslan’ın yanı sıra gençlerin isyanı, kısa sürede twitter’da Türkiye ve dünya gündeminde en üst sıralara çıkan gündem maddesi listesine (TT) girdi. Bu etiket, 13 saat gibi uzun bir sürede de bu listede kaldı.

200 BİN TWEET ATILDI

Türkiye’deki tüm tüm tweetleri arşivleyen ‘sosyalmedya.in’ verilerine göre 27 bin 565 kişinin katıldığı kampanyada ‘#ÖSYMbayramımızızehiretme’ hashtag’i ile 200 bin tweet atıldı. Tweetlerinde ÖSYM’ye tepkilerini dile getiren öğrenciler, veliler ve öğretmenler, mesajlarında, tatilin, kayıt ve yolculuk telaşından dolayı zehir olacağına yer verdi. mesajlarda yine, bu talaşların yolculuklar sırasında trafik kazaları gibi üzücü olaylara da yol açabileceği de dile getirildi.

BU KADARINI BEKLEMİYORDUM

Arkadaşlarıyla yaptığı sohbetin ardından sanal alemde başlattığı isyanla adını bir kez daha duyuran şampiyon öğrenci Fatih Aslan, “Umduğumdan çok fazla destek geldi. Kısa sürede twitter’da dünya gündemine girdik. Ben her öğrencinin faydası için bunu yaptım. Gerekli çalışmanın başlatılacağına inanıyorum” dedi.