Lupita Nyong’o açık tenli olmak için geçmişte nasıl dua ettiğini anlattı

Perşembe, 6 Mart 2014 14:23

12 Yıllık Esaret filmindeki Patsey rolünde muhteşem bir performans sergileyen ve En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’inin sahibi olan Lupita Nyong’o ‘Hollywood’da Siyahi Kadınlar’ ödül töreninde yaptığı konuşmada, siyahi bir kadın olarak beyaz dominant bir sektörün ona neler hissettirdiğini anlattı. Küçük bir kızken ekranda sürekli açık tenli kadınları gördüğü için kafasında açık tenli olmanın bir norm haline geldiğini ve bir zamanlar koyu teninin açılması için geceleri dua ettiğini anlattı. Filmdeki başarısı kadar duru güzelliği ile de konuşulan Lupita Nyong’o geçmişte neler hissettiğini anlattı:

“Televizyonu açıp sadece açık tenli insanları gördüğümü hatırlıyorum. Gece gibi simsiyah cildimle alay ederlerdi. Ve benim Tanrı’dan, mucizeler yaratandan isteğim bir gün açık rekte bir tenle uyanmaktı. Sabah yeni cildimi görmek öyle bir heyecanla uyanırdım ki, aynanın karşısına geçmeden kendime bakmazdım bile, çünkü ilk önce açık tenli yüzümü görmek istiyordum. Ve her gün aynı hayalkırıklığını yaşardım, çünkü tenim tıpkı dün olduğu gibi yine koyu renkteydi. Tanrı ile pazarlık yapmaya çalışırdım. Eğer istediğimi verirse artık kesme şekerleri yürütmeyecektim. Eğer beni birazcık daha açık tenli yaparsa, annemin sözünü dinleyecektim, okul kazağımı bir daha asla kaybetmeyecektim. Ama anlaşılan Tanrı bu pazarlıklarımdan pek de etkilenmedi, çünkü hiç bir zaman daha açık bir tenle uyanmadım.” dedi

Lupita kendine örnek aldığı Alek Wek’ten şu sözlerle bahsetti. “Ve sonra Alek Wek sahneye çıktı. Ünlü bir modeldi ve gece kadar karaydı. Bu kadar benzediğim birisinin güzel olarak nitelendirilmesine inanamamıştım. Böylece güzelliğin kapısında nöbet tutanlar tarafından daha görünür daha beğenilir oldum” dedi.

 

Lupita Noyongo Lupita Nyong'o (3) Lupita Nyong'o Lupita (4) Lupita (3) Lupita (2) Lupita