Lübnan Başbakanı istifa etti!

Cumartesi, 23 Mart 2013 09:15

220320132138155829469Lübnan Başbakanı Necip Mikati, hükümet içinde anlaşmazlıklar olduğunu söyleyerek istifa etti.

Mikati, yeni bir hükümet kurulması için ulusal diyalog süreci başlatılması çağrısı yaptı.

Lübnan, Suriye’nin komşusu olarak çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapıyor.

Ülkede geçen sene meydana gelen çatışmaların tıklayın mezhep eksenli olduğuna dikkat çeken uzmanlar Suriye’deki krizin bu komşu ülkede tıklayın etki yaptığını belirtiyordu.

Lübnan’da Suriye’deki çatışmalar konusunda Esad’ı destekleyenler ve karşıtları arasında derin ayrılıklar yaşanıyor.

Lübnan halkına canlı olarak seslenen Mikati, politik yaşama başladığı ilk günden bu yana her zaman yaşanan sorunların çözümü için çaba harcadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

”Ben her zaman diyalogdan yana oldum. Ülkede yaşanan sorunların diyalog yoluyla çözülmesi ve yeni hükümetin kurulmasına fırsat vermek için istifa ediyorum. Kamu çalışanlarının yeni ücret durumunu belirleyen yasayı ülke ekonomisine zarar vermeyecek bir şekilde hazırlayarak, parlamentoya gönderilmesini sağladım. Bugün Bakanlar Kurulu’nda, yapılacak olan seçimler için yeni seçim kanunu üzerinde tartıştık. Yeni seçim kanununu ve seçimlerin zamanında yapılmasını destekliyorum. Ben hükümetin istifasını açıklıyorum ve Lübnan’daki güçlerin tümünü ülkenin bilinmezliğe doğru gitmesini engellemek için üzerlerine düşeni yapmaya çağırıyorum.”

Yaşanan sorunlar karşısında her zaman çözümler bulup Lübnan’ı korumaya çalıştığını ifade eden Mikati, ”Şimdi size konuşma yaparken geldiğim Tripoli kentinde kan dökülüyor. Burada yaşayan insanlar şehitlerine elvada ediyor. Ben ülkede seçimin zamanında yapılması için gereken her şeyin yapılmasını istiyorum. Diyalog, Lübnan’ı kurtarmak için tek yoldur ve kurtarıcı hükümet mutlaka kurulmalıdır” dedi.