Londralı İmam Sıddık: “Dinimiz İyi Ama Karakterimiz De İyi Olsun”

Cumartesi, 18 Temmuz 2015 12:00

İslam dini İngiltere’de en hızlı büyüyen dinler içinde birinci sırada geliyor. İngiliz Protestan Kilisesi hızla gerileyip neredeyse yok olma tehlikesi yaşarken, İslam dini İngiltere’de hızla yayılıyor. Bunun en önemli sebebi pek tabi ki göç. İngiltere’ye gelen Müslümanlar’ın sayısı arttıkça İslam da İngiltere’nin vazgeçilmez bir unsuru haline geliyor. Londra’da çok sayıda Müslüman’ın yaşadığı Acton bölgesinde bulunan An-Noor Camii’nin imamı Qari Mohammad Sıddıque ile Londra’daki Ramazan atmosferini ve İngiltere’de ve dünyadaki İslam’ı konuştum. İmam Sıddıque hem Londra’daki İslam’ı anlattı hem de İslam alemine ve Türkiye’ye mesajlar gönderdi.

Hazırlayan: İLDEM WILSON

Öncelikle Ramazan ayınız mübarek olsun.

Hoş geldiniz. Sizin de mübarek olsun.

Şu iki soruyu sorarak başlamak istiyorum: Londra’da Ramazan atmosferi nasıl, ve Hristiyan bir ülkede bir cami imamı olmak nasıl bir şey?

Eûzu Billahi Mineş-Şeytânirracîm. Bismillahirrahmanirrahim. Batı’da yaşayan Müslümanlar’ın halini sorduğunuz için teşekkür ederim. Çok ilginçtir ki hiçbir fark yok. Ben Pakistanlıyım ve benim ülkem ile burası arasında Ramazan açısından hiçbir fark yok. Burada yatsı namazımızı kılıyoruz, teravih namazımı kılıyoruz, bütün dini vecibelerimizi yerine getiriyoruz. Burada özgür hissediyoruz ve memleketimizden bir farkı yok. Bilhassa şimdilerde, neredeyse 1 milyona ulaşan Müslüman nüfusu ile birlikte Londra artık İslam ile eş anlamlı hale geldi. Daha birkaç gün önce Mısır’dan gelen bir dostuma Ramazan’da neden Mısır’dan kalkıp Londra’ya geldiğini sorduğumda, Londra’da daha huzurlu bir Ramazan geçirdiğini söyledi. Elhamdülillah Hristiyan toplum da burada bizi samimi bir şekilde karşılıyor. Bize hoşgörü ile yaklaşıyor ve kabul ediyorlar. Biz gece yarısı bile Ramazan aktivitelerine devam ediyoruz, ama kimse şikayet etmiyor. Bu cömertliktir. Londra’da çok sıcak ve hoşgörülü bir atmosfer var. İçtenlikle söylüyorum ki burada Hristiyan toplum bizi çok sıcak karşılıyor.

An-Noor Camii’nin cemaati hangi milletlerden oluşuyor?

Cami Hindistan-alt kıtası yani Pakistan ve Bangladeşliler tarafından kurulmuş. Yani eskiden cemaat Pakistanlıydı. Ancak zamanla Pakistanlılar bu bölgeden taşındı. Şimdi cemaatin çoğunluğu Somalili, geri kalanı ise Suudiler ve Cezayirliler olmak üzere diğer Müslüman ülkelerden.

Türkler var mı?

Birkaç Türk Müslüman kardeşimiz de var, ama çok değil.

Londra’da Müslümanlar artık çok rahatlar dediniz. Bunun sebebi İslam’ın İngiltere’de hızla büyüyor olması mı?

Evet bu tabii bilinen bir fenomen. Sadece İngiltere’de değil, dünyada da en hızlı büyüyen din İslam. Bizim camimize bile her ay yeni insanlar geliyor. Ben şahsen 18 yıldır bu ülkedeyim ve kendim de Müslüman nüfusta inanılmaz bir artış gözlemledim. Eskiden 400 kişi zor toplardık. Şimdi bu kat kat arttı. Dışarıdaki insanları gördünüz… 90’lardan bu yana çok yoğun bir göç yaşandı. Yeni gelen Somalililer ve Afganlar da bu sayıyı arttırdı. Diğer Müslüman ülkelerden de gelenler var. Okumaya gelenler var. Türkiye’den de çok göç oldu. Bütün bunlar İslam’ın büyümesine yol açıyor.

image1Londra’da yaşanan Müslümanlar için çok pozitif bir portre çizdiniz. Ama eminim bir takım zorluklar da yaşıyorlardır. En çok ne gibi zorluklarla karşılaşıyorlar?

Zorluklar daha çok genç nesilde yaşanıyor. Asında daha güçlü bir pozisyondalar ama aşırı unsurlar ve aşırı gruplar yüzünden zorluklar yaşanıyor. Bazı aşırı görüşlere ilgi gösteriyorlar. Örneğin; Suriye’de yaşananlar, Türkiye de bu konuda bir tür sıcak nokta haline geldi. Odak noktası oldu. Kim Türkiye’ye gidecek olsa sorgudan geçiyor. Yani biz bu unsurlar konusunda kaygılıyız. Biz dinimizi ele geçirmeye çalışanlardan korkuyoruz. Dinimizi kullanıyorlar ve kötü bir imaj yaratıyorlar. Ama biz biliyoruz ki Hristiyan aleminin çoğunluğu, Batı dünyasının çoğunlu bu imaja aldanmıyor. Çoğunluk İslami güzel görüyor, zekice yorumluyor. Ama bir kesim İslam’ı tanımıyor. Bu İslam’ın içinde de var. Müslümanlar’ın ne kadarı dinini derinlemesine biliyor? İşte bu insanlar çok kolay sömürülebiliyor, suistimal edilebiliyor. Ama Elhamdülillah artık insanlar bu gruplara ve ideolojilere daha dikkatli yaklaşmaya başladı. Yani artık daha iyi bir yöne doğru ilerliyoruz.

Son olarak Türkiye’deki Müslümanlara ne mesaj göndermek istersiniz?

Ben hiç Türkiye’ye gitmedim ama kendi ülkemden de biliyorum, çoğumuz Batı’ya bakıyoruz ve daha iyi bir hayat, daha iyi bir kazanç, daha iyi bir eğitim görüyoruz. Nasıl daha başarılı oluyorlar diyoruz. Çalışmakla oluyor. Türkiye en hızlı büyüyen ekonomilerden biri. Başarılı bir ülke. Müslüman dünyasında bir rol model. Başarı yakalanabiliyor, ama bu başarı İslam’a odaklanarak mümkün oluyor. Türkiye son 10-15 yılda İslam’a yöneldi. Dinine ve özüne geri döndü. Daha önce bunun tersini yaptığında, yani dinden uzaklaştığında travma ve zorluklar yaşadı. Türkiye çok güçlü bir ülke ve İslam’ın temsilcisi. Bölgede 300 yıllık bir hükmü var. Bu inkar edilemez. Ama dinden ayrıldıklarında bela başladı. Şimdi Allah’ın izni ile başarıyı yakalıyorlar. Ama Müslüman kardeşlerime şunu söylemek isterim: Sadece biz Müslüman’ız diyerek iyi olunmaz. Dinimiz iyi diye biz de iyi olamayız. Karakterimizin de iyi olması gerek. Müslüman ülkelerde de yolsuzluk, ahlaksızlık, kötülük var. İslam’ın kendisi iyi, ama biz de iyi Müslümanlar olarak tüm dünyaya örnek olmalıyız… Türkiye’deki tüm müslüman kardeşlerime hayırlı bayramlar diliyorum. Hepinizin bayramı mübarek olsun.

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 226. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play