Londra’da camilere saldırı! Satırlı saldırıya tepkiler sürüyor

Salı, 28 Mayıs 2013 11:00

5fccw67gDipnot.tv/Özel- Londra’da geçtiğimiz hafta meydana gelen ve bir askerin ölümü ile sonuçlanan Woolwich’deki satırlı saldırıya tepkiler sürüyor. Independent gazetesinin haberine göre, olaydan beri Londra’da toplam 10 camiye ayrı ayrı saldırılar düzenlendi. Grimbsy’deki molotoflu saldırıda ise şans eseri yaralanan olmadı. Bölge sakinleri Grimbsy saldırısının bir cinayet teşebbüsü olduğunu söylüyor.

Woolwich cinayetinin ardından bölgede İslam karşıtı sloganların atıldığı olaylı bir yürüyüş düzenleyen aşırı sağcı grup İngiliz Savunma Ligi (EDL), cami saldırılarının da sorumlusu gösteriliyor. Faith Matters adlı toplumsal gelişim kurumu başkanı Fiyaz Mughal “Bize sürekli EDL’in önemli bir tehdit olmadığı söyleniyor ancak son olaylardan da görüyoruz ki bu tehlike git gide artıyor” dedi.

Polis olayla ilgili olarak iki kişiyi göz altına alırken sosyal medyadan organize edilen cami saldırılarını da internet üzerinden takip etmeye çalışıyor. Ayrıca Scotland Yard’ın bildirdiğine göre Londra’nın 2 ayrı noktasında Ingiliz savaş anıtlarına grafitili saldırı yapıldı. Savaş anıtlatlarında yazılı olan şehit askerlerin isimlerinin üzerine boya ile İslam yazıldığı bildirildi. Bu olayın sorumluları da aranıyor, ancak grafiti olayının İslam karşıtı propagandayı provoke etme amaçlı olduğundan da şüpheleniliyor.