Londra, Türkiye, Suriye hattında kayıp 3 kız

Perşembe, 12 Mart 2015 09:39

17 Şubat günü sabah 8’de evlerinden çıkıp Londra’nın Gatwick havaalanında buluşan ve ailelerine haber vermeden TK 1966 sefer sayılı uçakla İstanbul’a giden İngiltere vatandaşı 15 ila 16 yaşlarındaki 3 kız Shamima Begüm, Kadıza Sultana ve Amira Abase’den henüz haber yok. Türkiye, İngiltere’yi suçluyor. İngiltere ise, IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye cihatçı asker göndermenin yanında, bir de “cihad gelini” gönderiyor olmanın travmasını yaşanıyor.

Suriye’de faaliyet gösteren IŞİD örgütüne katılmak için yola çıktıkları tahmin edilen ve en son Esenler otogarındaki güvenlik kameralarında Gaziantep otobüsüne binerken görüntülenen 3 kız, Shamima Begüm, Kadıza Sultana ve Amira Abase’nin Türkiye’den sınırı geçip Suriye’ye varıp varmadığı henüz bilinmiyor. Londra’nın doğusunda bulunan üstün başarılı Bethnal Green Academy öğrencisi bu 3 kızın aileleri ise kızlarının bir an önce bulunmasını bekliyor. Kızlardan Shamima Begüm’ün ablası, kardeşinin Suriye’ye doğru yola çıkmasından 2 ay önce aynı okuldan olan arkadaşları başka bir kızın da Suriye’ye gittiği ve 3 kızın arkadaşlarını geri getirmek için Suriye’ye yola çıktıklarını söylüyor. Kızların arkadaşları tarafından İŞİD’e katılmaya ikna edilmiş olabileceği de ihtimaller arasında.

Kızların izlerini kaybetmelerinin ardından Türkiye Suriye sınırında kontrol zafiyeti tartışmaları yine gündeme geldi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç kızların kayboluşunda direkt olarak İngiltere’yi suçladı ve İngiliz yetkililerin Türkiye’yi 3 gün geç bilgilendirmesini eleştirdi. Bu eleştirinin ardından Scotland Yard kızların İngiltere’yi terketmesinin ertesi günü yani 18 Şubat’ta Londra’daki Türkiye Elçiliğini bilgilendirdiklerini açıklamıştı. Arınç’ın bu suçlamanın yankıları İngiltere’de halen devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Türk basınında da yer alan “İngiltere Türkiye’ye detektif polis göndermeyi tartışıyor” haberleri İngiltere Parlamentosu’nda İçişleri Bakanına yöneltilen bir soruya ilişkindi. İçişleri Bakanı Theresa May’e Bülent Arınç’ın İngiliz yetkililerin, kızların kaybolmasını 3 gün geç haber verdiklerini söylediği hatırlatıldı. İçişleri bakanı May, Scotland Yard’ın açıklamasını yinelemekle yetindi. Aynı oturumda İçişleri Bakanlığı Seçilmiş Komitesi Başkanı ve İşçi Partisi Millevvekili Keith Vaz daha önce futbol holiganlarını havaalanında yakalamak için yapılan ve “police spotter” adı verilen İngiliz polis detektiflerinin Türkiye’ye gönderilmesini önerdi. İçişleri Bakanı May ise alınabilecek önemleri Ulaştırma Bakanlığı ve THY ile görüştüklerini söyledi.

27972407Şimdi İngiltere, Londra’da okudukları üstün başarılı liselerini bitirmek üzere olan 3 genç kızı ise neyin Suriye’ye çektiğini anlamaya çalışıyor. BBC’nin görüştüğü ve eskiden cihatçı örgütlerle bağlantısı olan başka bir genç kadın cihatçı militanların propaganda videolarının İngiltere’deki Müslüman kızları etkilediğini anlatıyor. İsmini gizli tutan genç kadın kendisine de sosyal medya üzerinden ulaşıldığını anlatıyor. Her şeyin Facebook’ta genç bir Müslüman erkeğin kendisine gönderdiği “Çok güzlesin. Şimdi bu güzelliği örtüp saklama zamanı çünkü çok değerlisin” şeklinde bir mesajla başladığını anlatan Ayesha kodadlı eski cihatçı genç kadın, radikal örgütlerin bu tür taltif eden tavırla yaklaştıklarını söylüyor. “İçlerine girince kadını küçük gören fikirleri ve özellikle de işledikleri cinayetler nedeni ile soğudum” diyen Ayesha, 3 kızın da bu şekilde ikna edilmiş olabileceğini söylüyor. İngiltere’de radikal İslamcı gruplara dahil olan gençlerin daha önce Irak’ta savaşan cihatçı militanların videolarını izlediklerini anlatıyor ve “hepsi çok çok yakışıklıydı” diyor. YouTube videolarında izlediği militanların bir gün öldüğünün haberini gördüğünü ve çok etkilendiğini söylüyor. Bu yüzden genç Müslüman kızların cihatçı militanlara ölmeden ulaşıp “cihad gelini” olmak istediklerini ve cihatçı militan şehit olduktan sonra da onunla “cennete buluşacaklarına” inandıklarını anlatıyor.

Hazırlayan: İLDEM WILSON

Yazının devamı  ve Dipnot Tablet’in 207. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play