Lö Pağalağı Sıfığladınız mı?

Salı, 8 Temmuz 2014 17:19

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Paris polisi Mali Suçlar ve Yolsuzluklar ile ilgilenen birimi tarafından gözaltına alınarak, ifadesine başvuruldu. Lena Atamanalp Sarkozy’nin “suçlu” bulunmasına kadar geçen 5 önemli tarih ve suçlamaları Dipnot Tablet için kaleme aldı.

İşte yazıdan bir bölüm; 

 

1 Temmuz Pazartesi günü Türkiye, yeni cumhurbaşkanı adayını öğrendiği sıralarda, bir başka eski cumhurbaşkanı siyasetten hızlı ve emin adımlarla silinmeye hazırlanıyordu. Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Pazartesi günü Paris polisi Mali Suçlar ve Yolsuzluklar ile ilgilenen birimi tarafından gözaltına alındı. Fransa’da 2012’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybettikten sonra yeniden siyasete dönerek 2017 seçimlerinde aday olmayı planlayan Nicolas Sarkozy’nin hayalleri suya düştü düşüyor diyebiliriz. Paris Yüksek Mahkemesi Mali Bürosu’nda hakim karşısına çıkan Sarkozy’nin “yolsuzluk” ve “nüfuzunu kötüye kullanma” suçlarından yargılanmasına karar verildi. Sarkozy’nin suçlu bulunması halinde, 10 yıla kadar hapis cezası alabilme ihtimali var. Eski bir cumhurbaşkanının gözaltına alınması Fransız 5. Cumhuriyeti adaletinde bir “ilk” oluşturuyor.

Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin “suçlu” bulunmasına kadar geçen 5 önemli tarih ve suçlamalar:

19 Nisan 2013

Fransız adalet sisteminin, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile ilk ilgilendiği tarih 19 Nisan 2013, bu tarihte eski cumhurbaşkanının 2007 senesinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Libya lideri Muammer Kaddafi’den gelen ve 50 milyon Euro olduğu iddia edilen gizli fonları kullandığından şüpheleniliyordu. Nisan ayının içinde Paris Cumhuriyet Savcılığı konu ile ilgili bir soruşturma başlattı, soruşturma dosyasında “nüfuzunu kötüye kullanmak, sahtecilik, yolsuzluk, kara para aklamak” gibi suçlardan bahsediliyordu. Bunun üzerine telefonları dinlemeye alınan Sarkozy’nin, telefonda aşırı dikkatli olmasından şüphelenerek avukatına da dinleme kararı çıkarttılar. Sonunda eski cumhurbaşkanının polis ve savcıların dinlemesinden kaçabilmek için Paul Bismuth adına kayıtlı bir cep telefonu daha olduğunu tespit ettiler.

7 Mart 2014

Le Monde gazetesinin, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İçişleri Bakanı Brice Hortefeux ve Brice Hortefeux’den sonra İçişleri Bakanlığı’na getirilen Claude Gueant’ın telefonlarının “Kaddafi soruşturması” çerçevesinde dinlendikleri haberini verdiği tarih 7 Mart 2014, Brice Hortefeux ve Claude Gueant Sarkozy’ye “çok yakın” diye bilinen isimler.

Dinleme bantlarını inceleyen mali şube polisleri, eski cumhurbaşkanının adının karıştığı “Liliane Bettencour” ve “Bernard Tapis” ile ilgili iki ayrı dava soruşturmasının her etabından haberdar olduğunun farkına varıyorlar ve Nicolas Sarkozy’ye dosyalar ile ilgili bilgileri, eski cumhurbaşkanına yakınlığı ile tanınan Yargıtay yüksek hakimi Gilbert Azibert’den alan şahsi avukatı olan Thierry Herzog’un verdiğini öğreniyorlar. Savcıların asıl öğrenmek istedikleri, soruşturma dosyasındaki “gizli” bilgilere ulaşmaya çalışılmasından ziyade soruşturmanın gidişatına “yön vermeye” çalışılıp çalışılmadığı. İddiaya göre Sarkozy, soruşturma dosyalarıyla ilgili bilgi karşılığında savcı Gilbert Azibert’e Monaco Yargıtay’ı için terfi vaat ediyordu. L’Oreal soruşturmasında ise Sarkozy’nin şirketin yaşlı sahibesi Lilian Bettancourt’tan zarf içinde yüklü bir şekilde yasadışı bağış alıp almadığı araştırılıyordu. Pazartesi günkü sorgulama sonrası hâkimler, Sarkozy’nin suça teşebbüs ettiğine hüküm getirirse soruşturma açılmasına karar verecek.

10 Mart 2014

Nicolas Sarkozy’nin siyasi rakipleri olan sosyalist hükümetin adalet Bakanı Christiane Taubira 10 Mart 2014 tarihinde “polisin yaptığı dinlemelerden haberi olmadığını” söylüyor. Adalet Bakanı bir müddet sonra “tarihleri karıştırdığını” söyleyerek dinlemelerden haberi olduğunu ima ediyor ve ilk söylediklerini yalanlamış oluyor. Bu tarihten sonra mali polisin yaptığı dinlemeler bir devlet sorunu oluyor ve Nicolas Sarkozy’nin partisi UMP, Adalet Bakanı Christianne Taubira’nın istifasını istiyor ve olayın Nicolas Sarkozy’e hazırlanmış bir tuzak olduğunu açıklıyor.

 

Yazının tamamı için:  

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store
ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play