Liderliği kaptırmadık: En fazla tutuklu gazeteci Türkiye’de!

Çarşamba, 18 Aralık 2013 10:42

Basın özgürlüğü ve gazetecilerin haklarının korunması konusunda dünyanın en saygın uluslararası basın kuruluşlarından Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (Committee to Protect Journalists-CPJ) ’2013 yılında hapiste olan gazeteciler’ raporunda, Türkiye , gazetecileri hapse atan ülkeler sıralamasında, geçen yıl olduğu gibi listenin en tepesinde yer aldı. Türkiye’yi, İran ve Çin izledi.

Raporda, Türkiye, İran ve Çin’de hapse atılan gazeteciler toplamının, tüm dünyada hapse atılan gazeteci sayısının yarısından fazla olduğu açıklandı. 2012 yılında hapse atılan gazeteci sayısının, 232 gazeteci ile rekor kırıldığı yıl olduğu anımsatılan raporda, bu yıl bu sayının 211′e düştüğü ve bunun da ikinci rekor olduğu vurgulandı. ‘ Ankara , Tahran ve Pekin’in hoşgörüsüz hükümetleri, 107 gazeteci, editör yada yazarı susturmak için ‘devlete karşı suç işleme’ gerekçesini kullandı’ görüşüne yer verilen raporda, ‘Türkiye ve İran, bu konuda geçen yıl olduğu gibi en kötü birinci ve ikinci ülke oldu’ denildi. Her iki ülkenin de 2013 yılı içinde hapiste olan bazı gazetecileri özgür bıraktığına değinilen raporda, Çin’de hapiste bulunan gazeteci sayısının geçen yıl ile aynı olduğu belirtildi.

CPJ’nin raporunda, Türkiye’de hapiste bulunan gazeteci sayısının 49′dan 40′a düştüğü, serbest bırakılan gazeteciler hakkında yargılama davalarının sürdüğü, bu gazetecilerin yeniden cezaevine atılmakla yüz yüze olduğu vurgulandı. Raporda, ‘Değiştirilen bazı yasalar da gazetecilerin aşırı tutukluluk süreleri göz önüne alınarak serbest kalmalarını sağladı. Ama Türkiye’de hala bazı Kürt gazeteciler terör suçlamaları, bazı gazeteciler de hükümete karşı darbe girişimi hazırladıkları gerekçeleri yüzünden hapiste’ denildi. Raporda, kapsamı çok geniş olan ancak neyin neye göre tanımlandığı belirli olmayan Terörle Mücadele Kanunu’nun, hapiste olan gazeteciler için en önemli sorunlardan biri olduğu belirtildi.

Raporda, İran’da hapse atılan gazeteci sayısının geçen yıla göre 45′ten 35′e düştüğü, Çin’de ise 32 gazeteci ile aynı sayının geçerli olduğu belirtildi.

Türkiye’nin birinciliğe oturduğu gazetecileri hapse atan ülkeler sıralamasında, Türkiye’den sonra gelen İran ve Çin’i, Eritre, Vietnam, Suriye, Azerbaycan, Etiyopya, Mısır ile Özbekistan gibi ülkeler izledi.