Liderlerin Ahmet Kaya çekişmesi

Salı, 19 Kasım 2013 14:59

Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’daki konuşmasında Ahmet Kaya ile ilgili söylediği sözler partilerin grup toplantılarında da geniş yankı buldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ahmet Kaya çıkışı ile ilgili farklı yorumlarda bulunurken Başbakan Erdoğan sanatçıyı bir kez daha sahiplendi.

Başbakan Erdoğan, “Ahmet Kaya’nın suçu neydi. Bunu kendi şarkısında söylüyordu. Ne diyordu: Diyarbakırlıymış, Adı Bahtiyar’mış, suçu saz çalmakmış. Evet, Ahmet Kaya’nın suçu saz çalmaktı. Ama Türkiye değişiyor. Yeni Türkiye’de kimse etnik kimliğinden dolayı ötekileştirilmiyor” mesajı vermişti.

Grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan bu kez de Ahmet Kaya’nın 14 yıl önce uğradığı çatal-bıçaklı saldırıyı hatırlattı. “Gezi Parkı’nda bize kimler saldırdıysa orada Ahmet Kaya’ya da onlar saldırdı.” diyen Erdoğan, “Şimdi diyorlar ki ‘Ben o esnada tuvaletteydim.’ Ulan hepiniz oradaydınız. Hepinizin artık kaybedilemeyecek kamera kayıtlarında bizi izliyoruz. Dürüst olun yalancının mumu yatsıya kadar yanar sizin mumunuz söndü” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Başbakan’ın Ahmet Kaya çıkışındaki ‘Gezi’ unsuru üzerinden eleştiri yaptı. Kılıçdaroğlu, “Diktatörlerin temel bir özelliği vardır. Her şeyi istismar ederler. Dini istismar ederler, etnik kimliği, sanatçılığı istismar eder. Bunların temel görevlerinden birisi de budur. Erdoğan Ahmet Kaya’yı da istismar etti. Diyarbakır’da “Ahmet Kaya bugün yaşasaydı o da bugün yanımızda olurdu.” dedi. Ben söyleyeyim, Ahmet Kaya bugün hayatta olsaydı Gezi eylemcilerinin yanında olurdu ve şimdi hapisteydi.” diyerek tepkisini ortaya koydu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise yine çok sertti. Bahçeli, “Hayatı boyunca şehitlere tek bir damla gözyaşı dökmeyen, göz pınarları hiçbir milli davada yaşarmayan izansızlar, insafsızlar ve nefsine tapan kibir yuvaları koro oluşturup PKK’lı Ahmet Kaya’nın ağıdını ölümünden 13 yıl sonra yakmışlardır. Başbakan Erdoğan madem bu kadar Ahmet Kaya hastasıdır, madem bu kadar kardeşi olarak görmektedir, madem bu kadar matemlidir; o zaman en kısa sürede bu terörist havarisinin adına bir anıt yaptırmalı, orayı kendisine mesken tutmalı, yakınlarından da bir ev tutarak sürekli anıtı seyretmelidir.” diyerek Başbakan’ı hedef aldı.