Lice’de yaşananlar Taksim Meydanı’nda protesto edildi

Cumartesi, 29 Haziran 2013 21:39

37299_43774_29062013201714_2KESK İstanbul Şubeler Platformu’na bağlı bir grup ile BDP Kadın Meclisi üyeleri Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yaşanan olayları Taksim’de protesto etti.

KESK ve BDP saat 14.00 sıralarında Galatasaray Lisesi önünde toplandı.

İki grup yaklaşık 1000 kişilik kalabalık oluşturdu. BDP’liler ve KESK’li grup aynı anda Taksim’e doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüşte, “Her yer Lice her yer direniş”, “Karakol için değil barış için adım at” sloganları atıldı. KESK’li grup “Karakol değil barış istiyoruz” “Diren Lice Diren Gezi”, BDP’li Kadın Meclisi üyeleri de “Taciz, tecavüz zihniyetiyle yönetilen sisteme sessiz kalma” yazılı pankartları taşıdı.

Yürüyüşe BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, BDP İstanbul İl Eş Başkaşkanı Asiye Kolçak da destek verdi.

KESK’ten açıklama

Öte yandan KESK İstanbul Şubeler Platformu da Taksim Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı.

Eğitim-Sen 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan’ın yaptığı basın açıklamasında “Dün Lice’de barış isteyen sivil, silahsız halka açılan ateşle bir canımız daha, Medeni Yıldırım hayatını kaybetti. Üçü ağır yedi kişi de yaralandı. Bir an önce Medeni Yıldırım kardeşimizin katillerinin, emri verenlerin bulunması,yargı önüne çıkartılması Talebimizdir. Çatışmasızlık ortamının devam etmesi ve kalıcı hale gelmesi için gerekli demokratik adımların bir an önce atılması gerekmektedir. Gerçek barışın toplumsal barış zeminlerinin güçlendirilmesinden, halkların kardeşliğinden geçtiği unutulmamalıdır” ifadelerine yer verildi.

Basın açıklamalarının ardından gruplar olaysız bir şekilde dağıldılar.

37299_82441_29062013205756_26BDP’liler Taksim’e yürüdü

Bu arada Lice’deki olayları protesto eden binlerce kişi, Galatasaray Meydanı’ndan Taksim’e yürüdü.

BDP’nin çağrı üzerine yüzlerce kişi Galatasaray Meydanı’nda toplandı. Kalabalıkta BDP Mİlletvekilleri Sırrı Süreyye Önder, Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel de yeraldı. Kalabalık, sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı’na yürüdü.

Grup adına açıklama yapan BDP Mileltvekili Sırrı Süreyya Önder, “Barışa niyetli olan hiç kimse karakollar yapmakla zaman harcamaz. Barışa niyetiniz varsa, gönüller yapmanız lazım. Gönül yapmıyor karakol yapıyorsanız, bunun samimiyetini insanlar sorgular. Dün bu karakollara itiraz eden ve barış talep eden bunu da silahsız sivil bir şekilde dile getiren bir halkın üzerine ateş açılmıştır” dedi.

BDP Milletvekili Sebahat Tuncel ise, “Bugün burada Taksim’den, Gezi Parkı’ndan, Gezi direnişçileri olarak, Lice’de yaşanan katliamı kınamak için, Lice’de yaşayan halkımızın köylüleri, anladığımızı ve onların mücadelesini kendi mücadelemiz olarak gördüğümüzü ifade etmek için buradayız. Lice’de bir katliam girişimi yaşanmıştır. Lice’de karakol istemeyen bu ülkeye, barış, karakolla, barajlarla gelmez” dedi.

Tuncel, “Hükümet çözümden yanaysa, bu sürecin devam etmesini istiyorsa yapması gereken ilk şey, bunun hesabını sormaktır. Eğer hükümet hesabını sormazsa bu halk hesabını soracaktır. Liceliler hesabını soracak. Çünkü hesap sorulmadan yeni bir barış olması mümkün değil” diye konuştu.

Polis, alandan uzaklaştırdı

Öte yandan Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine binlerce kişi Taksim’de toplandı. BDP’li kalabalık da Galatasaray Meydanı’ndan Taksim’e ulaştı. Grupta milletvekilleri de yeraldı. Meydana protesto için bisikletli bir grup da geldi. Eylem nedeniyle polis, Taksim’de yoğun güvenlik önlemi aldı. Cumhuriyet Anıtı ve “duran adam” eylemlerinin yapıldığı alanın çevresinde etten duvar ören polis, buraya girişlere izin vermedi. BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, meydanda toplanan kalabalığı bir otelin çatısına çıkarak izledi. Polis saat 21.00′da kalabalığa dağılması yönünde uyarıda bulundu. Ardından meydandaki kalabalık polis tarafından uzaklaştırıldı.