Libya İçişleri Bakanı Yardımcısı öldürüldü

Pazar, 12 Ocak 2014 14:42

Muammer Kaddafi rejimini sona erdiren iç savaşın ardından silahlı milislerin nüfuz kurdukları bölgelerde devlet otoritesine karşı çıktığı Libya’da, şiddet ve anarşi ortamı devam ediyor.

Sirte’de dün gerçekleşen suikastta, İçişleri Bakanı Yardımcısı Hasan el-Drowi’nin öldürüldüğü belirtildi. Güvenlik yetkilileri, saldırıdan radikal İslamcı militanları sorumlu tuttu.

Reuters’a konuşan bir güvenlik yetkilisi, el-Drowi’nin defalarca vurularak öldürüldüğünü belirtti. Adının açıklanmasını istemeyen güvenlik yetkilisi, “Aracını sürerken bir diğer araçtan üzerine ateş açılmış… Cinayetin ardından otomobilinde bomba düzeniğinin bulunmuş olması, suikastçıların bomba patlamayınca ateş açtıklarını gösteriyor” dedi.

Güvenlik yetkilisi, silah bırakmayı reddeden milisler, militan örgütler ve eski isyancı grupların, Sirte’de de nüfuzunu artırmaya çalıştığını belirtti. Kaddafi’nin doğum yeri olarak bilinen Sirte, yaklaşık 500 km batısındaki başkent Trablus’a kıyasla daha sakin bir yer olarak kabul ediliyordu. Kaddafi, son direnişini yaptığı Sirte’de 20 Ekim 2011’de öldürülmüştü.

Petrol İhraç Eden Ülkeler (OPEC) birliğinde önemli bir yeri olan Libya, milislerin özellikle petrol rafinelerini kontrol etmeye çalışması yüzünden çok zor günler geçiriyor. İsyanın patlak verdiği Bingazi’de ise ordu, BM tarafından terör örgütü ilan edilen radikal İslamcı Ensar el-Şeriat örgütüyle çatışıyor.

Libya’nın başbakanı Ali Zeydan, Ekim 2013’te Kaddafi’ye karşı savaşan isyancılar tarafından kaçırılmış, kendisinden istifa talep eden silahlı kişiler tarafından birkaç gün sonra serbest bırakılmıştı.