“Leyla ile Mecnun Beklediğim İşti” Erdal Bakkal Dipnot’a konuştu

Cumartesi, 25 Mayıs 2013 13:38

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Leyla ile Mecnun Eve Girerken Ayakkabılarını Çıkaranların ve Terlik Giyenlerin Dizisidir

‘Çay Erdal Bakkal’da içilir.’ Bu cümle ile hayatımıza giren, Leyla ile Mecnun dizisinin Erdal Bakkal’ı Cengiz Bozkurt’tan başkası değil.
Fenomen haline gelen, Türkiye’deki komedi anlayışını değiştiren dizi Leyla ile Mecnun’un vazgeçilmez karakteri; paragöz, kaypak, cimri ve biraz da kılıbık olan fakat bunun yanı sıra çocuksu bir saflığı ve neşesi olan dizinin Erdal Bakkal’ı yani Cengiz Bozkurt son zamanların en çok konuşulan isimlerinden biri.

Bugüne kadar birçok farklı rol oynayan Cengiz Bozkurt’un hayatı da şu anda oynadığı dizi kadar sıra dışı. ODTÜ Fizik bölümünde okurken, gördüğü bir ilan üzerine hayatını değiştiren Cengiz Bozkurt, tiyatro aşkının peşinden Londra’ya taşınıyor. 14 sene Londra’da yaşayan Bozkurt, orada birçok filmde ve oyunda yer alıyor. Sonrasında Türkiye’ye de dönmesine vesile olan Mehmet Ergen ile birlikte Arcola adında bir tiyatro kuruyorlar. Birçok başarılı işe imza attıktan sonra aldığı bir teklifle birlikte Türkiye’ye dönüyor.
Dizide gördüğümüz fesat biraz da hain Erdal Bakkal’ın aksine kahkahası eksik olmayan, doğal ve gerçekten samimi biri olan Cengiz Bozkurt ile Leyla ile Mecnun’u konuştuk…

Leyla ile Mecnun neden bu kadar sevildi ve sahiplenildi?
İşin özünde karakterin anti-kahraman olması ve bir şekilde çocuksu bir hayal gücüyle dünyayı algılayıp, yaşamaları diye düşünüyorum. Buna bir de senaristi, yönetmeni ve oyuncuların ezici bölümünün zaten gerçek hayatta çocuk zekası ve algısıyla yaşadıkları eklenince ve bu alanda bizim gibi çok yoğun bir kitlenin uzun yıllardır biriktirdiği ve TV’de bunun karşılığını bulamayışını eklerseniz, patlamanın sırrı çözülür sanırım. Onur Ünlü’nün ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ filmi izlenince bu sorunun cevabı hemen ortaya çıkıyor.

Hayal gücü ile birlikte izleyiciler mahalle duygusunu mu tatmak istiyorlar?
Kesinlikle. Leyla ile Mecnun eve girerken ayakkabılarını çıkaranların ve terlik giyenlerin dizisidir. Yani bizden bir şey, insanlar kendilerinden ve kendi mahallelerinden bir şey buluyorlar. Diziyi ve karakterleri böyle yakın bulunca da işin samimiyeti çıkıyor ortaya. Samimiyet de başarıyı getiriyor.

Dizide çok komik karakterler varken daha antipatik olan Erdal Bakkal çok daha fazla sevildi. Bu karakter nasıl bu kadar sivrildi?
Tek başına böyle bir şey olması mümkün değil bence, setteki alışveriş, arkadaşlarımdan gelen paslarla karakter bu kadar sevildi diye düşünüyorum. Bir de aldığım oyunculuk eğitimi sırasında öğretilen şeyler var, onları da tabi ki uyguluyorum ve işlediğini görüyorum.

Erdal Bakkal sizinle vücut buldu. Senaryoyu okuduktan sonra karakter için nasıl bir hazırlık süreci oldu?
Pek fazla olmadı aslında, kervan biraz yolda düzüldü. Senaryoyu okuyup çekime başlamamız arasında 3 gün filan vardı ama ilk sahne bakkal önüydü ve ben bunun batıl bir inanışla işe yarayacağını biliyordum, dilek tutarak bakkalın içine girdim. Bu yaşıma kadar edindiğim, olaylar, Ankara’daki Kayserili bakkalımız Turan Abi de benim karakterde aldığım yolu etkiledi.

Paragöz, para hırsı için sürekli cephe değiştiren Erdal Bakkal karakteri gibi esnaflarla hiç karşılaştınız mı?
Çok. Siz karşılaşmadınız mı? Esnaf değil sadece, hemen her meslek grubundan paragöz, para hırslı, sürekli cephe değiştiren insanlarla çevrili etrafımız. Bana fark etmedik demeyin lütfen.

Erdal Bakkal paragöz, menfaatçi fakat aynı zamanda bildiği doğruyu hiç çekinmeden söyleyecek kadar çocuksu bir saflığı var. Erdal Bakkal karakteri bu zıtlıklar üzerine mi kuruldu?
Bu çocuksu durum sadece Erdal Bakkal’la sınırlı değil bence. Karakteri yorumlarken zıtlıkları öne çıkarıp seyirciyi şaşırtmaktan ziyade gizli tekrarlar yaratarak, karakterde istikrar tesis ederiz biz. Karakterde öne çıkarıp parlattığımız şey genelde zaaflar ve zayıf noktalar olur ki seyircide yaşayan bir karakter olarak kabul görsün.

Leyla ile Mecnun Beklediğim İşti

Sinop’ta çekilen Parmaklıklar Ardında dizisinden sonra Erdal Bakkal karakteri teklif ediliyor. Oradaki sert bir rolden sonra komediye geçmeyi özellikle mi istediniz?
Parmaklıklar Ardında dizisinden sonra bana aynı doğrultuda üç tane hem sağlam hem bol paralı işler geldi ama reddettim. Bir oyuncu için büyük riskti ama aldım, sonunda kazanan ben oldum. Kaybedebilirdim. Tam eyvah koca bir yıl gitti derken 2010 Aralık ayında ‘Leyla ile Mecnun’ geldi. Beklediğim şey oymuş.

‘Sansürün En Tehlikelisi Oto-sansürdür ve Şu anda Türkiye’de Yaşamın Her Alanını Kuşatmış Bulunmaktadır’

Leyla ile Mecnun sayesinde Türkiye fantastik komedi türü ile tanıştı. Kahkaha efektsiz komedi yapmak ve insanları gerçek anlamda güldürmek dizi sektöründe neleri değiştirdi ve daha neleri değiştirir?
Çok geniş kitlelerin nerede ve ne şiddette gülünebileceğine ya da kahkaha atılacağına karar verme yeti ve zekasına sahip olduğunu biz biliyorduk. Zaman sadece bizi teyit etti. Haklı çıktık. Bu soruyu insanların mizah anlayışını hakir gören veya zeka seviyesine güvenemeyenlere sormak lazım. Çünkü biz bunun mümkün olduğunu gösterdik.

Dizi TRT’de yayınlanmasına rağmen gündemdeki konuları eleştiren birçok bölüm var. Dizinin kaldırılmasından çekinmiyor musunuz?
Hayır. Sansürün en tehlikelisi oto-sansürdür ve şu anda Türkiye’de yaşamın her alanını neredeyse kuşatmış bulunmaktadır. TRT yönetimi ve kanal koordinatörlerinin tahmin ettiğinizden çok daha özgüveni yüksek ve eleştiri kaldırır olduğunu söylemeye gerek yok herhalde. Biz hiçbir müdahaleye maruz kalmadık ve bizi her kesimden ve sosyal gruptan insanlar izliyor. Aslına bakarsanız kamu yayıncılığının en iyi örneğiyiz. TRT’de olmamız kimseyi şaşırtmamalı.

Yakında tiyatro ve sinema projeleriniz var mı?
İçim sızlayarak birçok tiyatro projesine hayır demek zorunda kaldım bu yıl ama sanırım yine bu yıl içinde gelen film tekliflerinden iki tanesinde rol alacağım. İlki Eylül ayı gibi Mersin-Hatay hattında geçen Ayhan Sonyürek’in Yol filmi. İkincisi İngilizce çekilecek uluslararası bir proje. Ben Hopkins’in. Türkiye’nin Güneydoğu’suyla- Londra hattında geçen bir film. 2013 Aralık ayı gibi çekilecek.

Rabia Çelik

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ