Leila Hatami’nin kırbaç cezası ilk değil

Pazartesi, 26 Mayıs 2014 17:49

Cannes Film Festivali’nde jüri başkanı 83 yaşındaki Gilles Jacob’u yanağından öptüğü için Leyla Hatami’nin, halkın önünde 50 kırbaç ve hapisle cezalandırılmasını talep edilmişti. Sosyal medyada bu duruma büyük tepki gösterildi.

 

Aynı zamanda festivalde jürilik de yapan oyuncu, 83 yaşındaki festival başkanı Giles Jacob’ı geçtiğimiz haftaki törende selamlamak adına yanağından öperken fotoğraflanmıştı. Basına yansıyan bu fotoğraf ülkedeki yetkilileri hareket geçirdi.

 

Yetkililer tarafından 50 kırbaç cezası alan oyuncuya change.org’da destek kampanyası açılırken, sosyal medyada dünyadan ve Türkiye’den birçok kişi destek oldu.

 

Aynı nedenle verilen ikinci ceza

İran’da daha önce 2003 yılında İranlı film yıldızı Gohar Hayrandiş aynı ceza ile karşı karşıya kalmıştı. Uzun süre protesto edilen ünlü oyuncu mahkemeye verildi. Mahkemede Gohar Hayrandiş’e 74 kırbaç cezası verildi. Gohar Hayrandiş ise sadece ödül verdiği 20′li yaşlardaki yönetmenin elini sıkıp alnından öpmüştü. “Bir anne şefkatiyle” öptüğünü söyleyen Hayrandiş ceza almaktan kurtulamamış fakat özür dilemesi üzerine cezası ertelenmişti.