Le Monde: “Erdoğan ve Barzani buluşması PKK’yı marjinalleştirme amaçlı”

Salı, 19 Kasım 2013 13:47

Diyarbakır’da 16 Kasım günü gerçekleşen Erdoğan ve Barzani buluşmasını anlatan Le Monde gazetesi buluşmayı PKK’ya karşı stratejik bir hareket olarak yorumladı.

Diyarbakırda 400 çiftin toplu nikahla evlendirilmesine de yer veren gazete Şivan Perver ve İbrahim Tatlıses buluşmasını da anlattı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın günün asıl öneminin Türk ve Kürt iki kardeşin buluşması olduğunu vurguladığını anlatan gazete Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi başkanı Barzani’nin 20 yıldır ilk kez Türkiye’yi ziyaret ettiğinin de altını çizdi. Buluşmanın barış sürecini canlandırmak için yapıldığı anlatılan yazıda Barzani’nin “Yirmi yıl önce buraya gelip de Kürtçe konuşmak imkansızdı. Şimdi Ortadoğuda birlikte yaşama zamanıdır” sözleri aktarıldı.

Yazıda ayrıca Kürt liderin PKK’dan silahları bırakmasını istediği. PKK lideri Öcalan’ın da geçen bahar bir yol haritası gösterdiği ve PKK güçlerinin çekilmesi sözünü verdiği, ancak Ankara’dan sağlam bir reform çıkmayınca sürecin ivme kaybettiği anlatıldı. Diyarbakır’daki buluşmada ise Erdoğan’ın asimilasyon politikalarının sonunun geldiğinini ve hapishanelerin boşalacağını söylediği sözlerine yer verildi.

Le Monde Istanbul muhabiri Guillaume Perrier yazısında Diyarbakır çıkışının PKK’yı daha da marjinalize etme çabası olduğu yorumunu yaptı. Gazeteye konuşan Irak Kürdistan Bölgesi’nden gazeteci Kemal Somani Diyarbakır’daki buluşmanın seçimlere yönelik bir “şov”un olduğunu ifade ederken, Barzani’yi, “Erdoğan’ın kalbi yerine Kürtlerin kalbini kazanması gerekirdi” diyerek eleştirdi.
Yazıda ayrıca Irak Kürdistan Bölgesi ve Türkiye arasında inşa edilen ve 2017′de faaliyete geçecek olan petrol boru hattına işaret edildi. Boru hattını “Ankara Erbil Sünni hattı” olarak nitelendiren yazı, mezhepsel kırılmanın yaşandığı bir manzarada bu hattın bir “istikrar unsuru” olduğunu vurguladı.
Yazıda ayrıca Barzani’nin ziyaretini PKK ve Irak Kürdistan Bölgesi arasındaki bir rekabet olduğu yorumu yapıldı.