“Laikliğin ana prensiplerinden biri ortadan kalktı” Dış basında paket nasıl yankılandı?

Salı, 1 Ekim 2013 10:48
page_bdp39den-39basortusu39-teklifi_656137272

 

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi dünya basınında da yankı buldu. İngiliz basını daha çok kamudaki başörtüsü yasağının kaldırılmasını manşetlerine taşıdı. The Times gazetesinde kamu alanında laik sistemin ana prensiplerinden birinin ortadan kaldırıldığı yorumu yapıldı.

İngiliz Financial Times gazetesi, “Başbakan siyasi reformaları açıkladı” başlığıyla verdiği haberde, açıklanan reformların Kürtlerin uzun zamandır beklediği ana dil talebine odaklandığını vurguladı.

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki başörtü yasağının kaldırılmasına da değinen gazete, Erdoğan’ın açıkladığı paketin reformist olarak saygınlığını geri kazanmasında yardımcı olabileceğini değindi.

Bir başka İngiliz gazetesi Guardian’da yazan Ian Traynor da “Reformcu mu? Zorba mı?” başlıklı yazısında “Yaz boyunca kötü bir ruh hali çizen Başbakan ile Demokratikleşme Paketi’ni açıklayan Başbakan’ın farklı olduğu” yorumunu yaptı.

Gerçek Başbakan’ın kim olduğundan kimsenin emin olmadığını ifade eden Traynor, paketin yerel ve genel seçimlerin öncesinde geldiğine dikkat çekti.

“Erdoğan başörtüsü yasağını kaldırdı” başlığını atan Independent, en tartışmalı değişimin siyasetten dini uzak tutmayı amaçlayan 90 yıllık kamu kurumlarında başörtüsü yasağının kaldırılması olduğunu vurguladı.

The Times da başörtüsü yasağının kaldırılması üzerinde durdu. Gazetede, kamu alanında laik sistemin ana prensiplerinden birinin ortadan kaldırıldığı yorumu yapıldı.

New York Times’ın haberine göre ise, açıklanan paket aksamaya uğrayan Kürtlerle barış sürecini yeniden canlandırmayı amaçlıyor.

Alevilerin ibadethanelerinin tanınmasını içeren taleplerinin karşılık bulmadığını yazan gazete, başörtüsü yasağının kaldırılmasına da dikkat çekiyor.