Kuzey Kore’nin ilk Instagram videoları

Salı, 23 Temmuz 2013 14:38

Dünyanın en izole ülkesi olarak bilinen Kuzey Kore, genç lideri Kim Jong-un liderliği altında çok yavaş da olsa internet özgürlüğüne önem vermeye başladı. Yabancıların 3G kullanımının artmasının ardından, yabancı muhabirler Kuzey Kore’den ilk Instagram videolarını geçmeye başladı.

Kuzey Kore, internet kullanımı üzerindeki engelletin az da olsa kalkmasıyla üzerindeki kalın sis perdesini de bir nebze olsun azaltıyor.

Instagram’ın Haziran sonunda hayata geçirdiği video hizmetini kullanan yabancı muhabirler, demir perdeler ardındaki ülkenin bilinmeyen yüzüne ait kareler sundu.

Instagram’a ilk video, AP haber ajansı fotoğrafçısı David Guttenfender (@dguttenfelder) tarafından yüklendi. Videoda, başkent Pyongyang’ın geçtiğimiz Cumartesi gününe ait panoramik görüntüsü yer alıyor.

Bir diğer AP muhabiri Jean Lee ile birlikte yükledikleri toplam 6 videoda Kuzey Kore’nin günlük yaşamına ait karelerde askeri yönetimin izleri göze çarpıyor.

Ayrı çekilen videolarda, devlet televizyonunda Kore Savaşı’ndan kalma görüntüler, Pyongyang’daki bir anayol, bir restoran çalışanı, Pyongyang otelinin lobisindeki su kaplumbağası ve Güney Kore’deki askeri sınırdaki tesiste devriye gezen askerler yer alıyor.

Kuzey Kore’nin ilk beş Instagram videosunu bir arada izleyebilirsiniz:

Kuzey Kore, Şuıbat 2013′te yabancıların sosyal medya ağlarını kullanmasına izin vermişti.