Kuzey Kore lideri Kim kendisiyle ilgili haber yapan gazetecileri öldürmekle tehdit etti

Perşembe, 20 Haziran 2013 00:46

kuzey-kore-lideri-kim-iran-a-gitmiyor-3886730_1666_oKuzey Kore polisi, Kim Jong-Un’un liderlik kılavuzu olarak Hitler’in ‘Mein Kampf’ (Kavgam) kitabını kullandığını iddia eden haberi yapan gazetecileri öldürmekle tehdit etti.

İnternet haber sitesi New Focus International, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un çevresindeki üst düzey yetkililere, çalışıp kendilerini geliştirmeleri için ‘Kavgam’ kitabı dağıttığını öne sürdü.

Çin’de  görev yapan Kuzey Koreli bir yetkili, siteye yaptığı açıklamada, “Kim Jong-Un, Hitler’in Almanya’yı Birinci Dünya Savaşı’ndaki yenilgiden sonra kısa sürede toparlayabilmesinden etkilenerek, kitabın derinlemesine çalışılması ve bazı uygulamaların pratiğe dökülmesi için emir verdi” dedi.

Kuzey Kore polisi, “lanetli suç” olarak tanımladığı haberin Kim-Jong-Un’u aşağıladığını belirterek, söz konusu haberi yapan ‘insan müsveddelerini’ öldürmekle tehdit etti.

Devlete ait Kore Merkez Haber Ajansı tarafından duyurulan polis açıklamasında, “Bu ihanet suçunu işleyen, ‘adi insan müsveddelerini’ yok etmek için harekete geçmekte kararlıyız. Bu insanlar, ne bir daha gün ışığı görebilecek ne de öldükten sonra defnedilecek bir toprak parçası bulabilecekler” denildi.