Kuzey Kore lideri Kim Jong Un nerede?

Pazar, 12 Ekim 2014 10:25

Bir ülke düşünün ki devletin en üst mertebesindeki insandan tam bir ay boyunca haber alınamasın. Kuzey Kore işte bu durumda.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un görüntüleri ve fotoğrafları propaganda amacıyla devlet medyası tarafından hemen her gün basınla paylaşılırdı. Ancak Kuzey Kore lideri bir süredir ortalarda yok, kamuoyunun karşısına çıkmıyor. İşçi Partisi’nin 69. kuruluş yıldönümü kutlamalarında da ortalıkta görülmemesi söylentileri iyice artırdı.

Ülkenin başına geçtiği 2011′den bu yana, her yıl yaptığı gibi babası ve dedesinin küllerinin bulunduğu anıt sarayı ziyaret etmemesi de dikkat çekti. Ancak onun adına mezara çelenk bırakıldı.

Kapalı kutu ülkeden resmi açıklama da gelmeyince, kimi sağlık sorunlarının ciddileştiği, kimi askeri darbeyle devrildiği yorumları yapmaya başladı.

31 yaşındaki Kuzey Kore lideri, en son 3 Eylül’de başkent Pyongyang’da bir konser izlerken halkın karşısına çıkmıştı, kilo aldığı ve yürümekte zorluk çektiği görülüyordu.

Kim Jong Un’un ilk olarak oyların yüzde 100′ünü alarak seçildiği halk meclisinin oturumlarına katılmaması dikkat çekmişti. Aradan günler geçip yeni görüntüleri de paylaşılmayınca söylentiler artmış, resmi haber ajansı aracılıyla açıklama yapılmak zorunda kalınmıştı.

İki hafta önce gelen açıklamada Kim Jong-un’un “belirlenemeyen bir sağlık sorunu olduğu” duyurulmuş, ayrıntı verilmemişti. Bu da Kim Jong Un’un aşırı alkol veya yemek tüketimine bağlı bir hastalığı olabileceği yorumlarına neden olmuştu.

Şimdi yeni tartışma konusu, Kim Jong Un’un hastayken dünyanın en büyük ordularından birine sahip olan ülkeyi kimin yönettiği. Ülkenin ikinci adamı Mareşal Hwang Pyong So’nun geçen hafta Güney Kore’deki Asya Oyunları’nın kapanış törenine katılması, mareşalin iktidarda olduğu yorumlarına yol açıyor.

Kaynak: CNN TÜRK