“Kuzey Irak petrolünün merkezi hükümetten izinsiz satılmasını desteklemiyoruz”

Cuma, 23 Mayıs 2014 11:24

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Irak petrolünün Türkiye’den uluslararası piyasaya sevkiyatına başlanmasıyla ilgili olarak Irak hükümetinin onayı olmaksızın yapılan ihracatları desteklemediklerini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki’ye, günlük basın toplantısında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın, Kuzey Irak petrolünün uluslararası piyasalara sevkiyatının başladığı açıklaması soruldu.

Psaki konuyla ilgili şu yanıtı verdi: “Buna ilişkin haberleri gördük. Bunun ne anlama geleceğini ve sonuçlarını müttefiklerimiz Türkiye ile de Kuzey Irak ile de konuşacağız. Bizim için öncelikli konu Irak’ın istikrarı. Bu uzun zamandır böyle ve bu konudaki pozisyonumuz değişmedi. Irak zor bir süreçten geçmekte. Herkesin ülkenin kalkınmasına yardımcı olmaya çalışması, ayrılıkları ve tansiyonu alevlendirecek eylemlerden kaçınması gerektiğinin önemini her zaman açıklıkla belirttik.”

Konuyu Türkiye ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile görüşeceklerini belirten Psaki, Irak hükümetinin onayı olmaksızın yapılan ihracatları desteklemediklerini, bu onay olmaksızın süren petrol ihracatı yapılmasının kendilerinde kaygı yarattığını dile getirdi.

‘SOMA İÇİN YARDIM TEKLİFİMİZE TEŞEKKÜR ETTİLER’

Psaki, başka bir soru üzerine, Soma’da meydana gelen ve 301 maden işçisinin ölümü ile sonuçlanan maden faciası ile ilgili Türkiye’nin herhangi bir yardım talep etmediğini yineledi. Sözcü, “Yardım teklifimiz için teşekkür ettiler, gerekli olursa isteyeceklerini söylediler ancak şu ana kadar herhangi bir talep gelmedi. Gelişmeleri yakından izliyoruz. Bir kez daha yakınlarını yitiren ailelere başsağlığı diliyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN ABD ’DEN GÖZ YAŞARTICI GAZ SATIN ALMASI YASAL’

Basın toplantısında Psaki’ye Soma faciasının ardından yaşanan protestolarda göz yaşartıcı gaz kullanılması ile ilgili olarak Uluslararası Af Örgütü’nün, ABD’ye yaptığı ‘Türkiye’ye göz yaşartıcı gaz bombası satmayın’ çağrısı da anımsatıldı. NATO müttefiki olan Türkiye’nin ABD’den değişik silahlar alma hakkı olduğunu söyleyen Psaki, “Türk hükümetinin göz yaşartıcı gaz da dahil olmak üzere ABD ürünlerini satın alması için onaylanmış ihracat lisansları var. Bu ürünler, kolluk güçlerinin insan hayatını kurtarması, düzeni ve mülkiyeti koruması için kullanılır ve kullanımları belli bir standart düzenlemeye bağlıdır” diye konuştu.

Psaki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın, Soma’da protestolar sırasında söylediği sözler ya da davranışları ile ilgili kendilerine yeni bir bilgi gelmediğini de dile getirdi.