Kuzey Güney hiç böyle incelenmedi!

Salı, 20 Kasım 2012 07:53

Kanal D’nin popüler dizisi Kuzey Güney‘in son bölümüne, Ferhat’ın katilinin kim olduğu arayışı damgasını vurdu. Bir önceki bölümün sonunda esrarengiz biçimde vurulan kötü adamın ölümüyle ilgili esrar perdesi, olay mahallinde görülen dizi karakterlerinin, birer birer polise ifade vermesine rağmen aralanamadı. Soru işaretleri ve merak arttıkça, sosyal medyayı yoğun bir biçimde kullanan dizi izleyicileri arasındaki tartışmalar ve görüş alışverişi de arttı. Dubai’den Balkanlar’a geniş bir coğrafyadan izleyicilerin katıldığı sosyal medya trafiğini, Amerika merkezli sosyal medya analiz şirketi Crimson Hexagon‘un teknolojilerini kullanarak inceledik.

 

 

Son bölümün yayınlanmasıyla başlayan sosyal medya trafiği birkaç saat içinde 30,000’in üstünde bir tweet hacmine ulaşırken, dizinin kimi hastagleri de Twitter’da dünya çapında trend oldu. Bir önceki bölümde konuyla ilgili tweet hacmi ise 17,000 civarındaydı.

Crimson Hexagon‘un ForSight™ sosyal medya analizi platformu ile yaptığımız analizin sonuçları şöyle: Dizi izleyicilerinin favori katil adayı Güney. Kuzey ve Güneyin babaları Sami Bey, son bölümün yayınlanmasına dek izleyicilerin ikinci favori adayı iken, son bölümde yeni verilerin ortaya çıkmasıyla yerini Burak‘a kaptırdı. Aynı anda, Kuzey’in eski sevgilisi Zeynep‘in Burak’a yardım ettiği ile ilgili sosyal medya tartışmaları da arttı. Katil beklenmedik biri diyenlerin oranı ise %9.

Dizinin fanları, trend olan hastagleri kullanarak potansiyel katil listesine gerçek hayattan isimler önerip mizah yapmayı da ihmal etmediler. Fatih Ormanlarında yapacağı yeni inşaat projeleri ile sosyal medyada yoğun eleştiriler alan ünlü iş adamı Ali Ağaoğlu da izleyicilerin önerdiği katil adayları arasında yerini aldı.

Yukarıdaki grafik, iki haftalık ortalama değerleri gösteriyor. Biz karşılaştırmaları yaparken hafta ve saat detaylarına da indik. Sosyal medya ve bu teknolojiler 30 yıl önce elimizde olsaydı, Dallas‘ın 1980’deki sezon finali ile dünyanın en çok konuşulan konularından biri haline gelen ‘Ceyar’ı (J.R) kimin vurduğu’ sorusunun yanıtını izleyicilerden alabilirdik.

Crimson Hexagon’un bu analiz için kullandığımız ForSight™ sosyal medya analiz platformu, sosyal medya tartışmalarının hangi konularda ne oranda yapıldığını, sosyal etkileşimlerin istatistiksel trendlerini ortaya koyuyor. Crimson Hexagon algoritmaları, doğal dil işleme (natural language processing) tekniklerine kıyasla farklı dillerde analiz yapılmasını çok daha kolaylaştırıyor.

Analizle ilgili birkaç detay daha: Aşağıdaki grafikte Sami Bey ve Burak’la ilgili son iki bölüme odaklanmış fikir analizi grafiğini görüyorsunuz. Ferhat’ı Burak’ın öldürdüğünü düşünenler koyu yeşil hatla ifade ediliyor ve “Ferhat’ı Sami öldürdü” diyenlerin oluşturduğu açık yeşil çizgiye kıyasla yükselişteler.
ForSight™ ile sosyal medya trafiğini farklı coğrafyalara, cinsiyetlere, veri kümelerine, kelimelere ve konu başlıklarına indirgeyerek incelemek mümkün:

Harvard profesörlerinden Gary King‘in kurduğu, Boston merkezli bir startup olan Crimson Hexagon’un şirket blogunda İngilizce olarak da yayınladığımız Kuzey Güney analizi için tıklayın.

By Ayse Kaya Fırat

Tags