Kürtçe ders kitapları hazır

Salı, 22 Nisan 2014 10:41

Türkiye’de özel okullarda anadilde eğitimin yolunu açan demokratikleşme paketi geçen ay yasalaştı. Uygulamanın nasıl olacağı henüz netleşmedi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetmeliği bekleniyor. Kürtçe ders kitaplarının numuneleri şimdiden basıldı.

Al Jazeera’dan Burhan Ekinci’nin haberine göre ders kitaplarına yönelik çalışmaları Diyarbakır’da Kürt Dilini Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kürdi-Der) yürütüyor. 2005’te Kürtçe kurs açarak işe başlayan dernek, uzun süredir Kürtçe ders kitapları için de çalışıyor. İlk etapta ilkokullarda okutulacak kitaplar hazırlandı. Son hali verilen kitapların örnekleri de basıldı. Kitaplar iki lehçede hazırlandı: Kurmanci ve Zazaki. Alfabe, okuma yazma, hayat bilgisi ve matematik kitapları şu an için hazır. Ortaöğretim ve lise düzeyindeki felsefe, sosyoloji, din, fen bilimleri kitapları için çalışmalar sürüyor.

Kürtçe coğrafya kitaplarında “Kürdistan coğrafyası” denilen Türkiye, Irak, İran ve Suriye’deki Kürt bölgelerine öncelik veriliyor. Tarih kitaplarında, ağırlıklı olarak Kürtlerin tarihi işleniyor. Dernek Başkanı Sebahattin Gültekin “Elbette diğer bölgeler ve halklar da olacak. Kürdistan coğrafyasında yaşayan farklı dil, din ve kültürleri de kitaplarımızda işliyoruz” dedi.

BÖLGEYE GÖRE LEHÇE EĞİTİMİ

Öncelikli beklenti devlet okullarında da Kürtçe eğitim-öğretime geçilmesi. Eğitim sistemini henüz kesin olmamakla birlikte, 4+4+4 yerine 5+3+4 olarak uygulamak istiyorlar. Dernek Başkanı Gültekin, öngördükleri eğitim-öğretime dair detaylı bilgiler verdi.

Zazaların yoğun olarak yaşadığı bölgedeki okullarda, birinci sınıfta çocuklara Zazaca alfabe, okuma yazma dersleri verilecek. İkinci sınıfta beden, müzik, resim gibi derslerdeki konuşma dili Kurmanci lehçesi olacak. Üçüncü sınıfta iki lehçeli yani Kurmanci-Zazaca eğitim verilecek. Kurmanci lehçesinin yoğun kullanıldığı bölgelerde ise öncelikli dil Kurmanci olacak.

Türkçe ise öğrenci beşinci sınıfa geldiğinde devreye girecek. Bazı dersler Kürtçe, bazıları Türkçe verilecek. Sebahattin Gültekin, Türkçe eğitimin neden beşinci sınıfa bırakıldığına yönelik sorumuza şu yanıtı verdi. “Zaten çocuklar bir şekilde Türkçe öğreniyor. Sokakta, televizyonda, hayatın her aşamasında bir şekilde öğreniyor. Kürtler Türkçe’yi biliyor, Kürtçe’yi bilmiyor.”

Haberin devamını okumak için tıklayınız