Kurtarılan 49 rehine Ankara’da

Cumartesi, 20 Eylül 2014 12:37

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve serbest kalan konsolosluk çalışanlarını taşıyan uçak Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi. Serbest kalan Türkler uçağın kapısında göründüğünde yakınları çığlık çığlığa sevdiklerine koştu.

Başbakan Davutoğlu, serbest bırakılan rehineleri, özel uçak “TUR” ile saat 11.30′ta, Şanlıurfa GAP Havaalanı’ndan Ankara’ya getirdi. Esenboğa Havaalanı’na gelen uçaktan Başbakan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, rehinelerin ailelerine el sallayarak indiler.

26018270Başbakan Davutoğlu ile rehineleri karşılamaya gelen MİT Müsteşarı Hakan Fidan da onlara eşlik etti. Uçağın alana inmesiye aileler uçağa doğru koşarak merdivende yakınlarına sarıldı. Daha sonra Davutoğlu ile eşi Sare Davutoğlu rehineler arasındaki çocukları kucaklarına alarak, konsolosluk çalışanlarıyla fotoğraf çektirdi.

Ailelerle de sohbet eden Davutoğlu, Musul Başkonsolosu Yılmaz’ın kızlarını havaya atarak sevdi. Yılmaz, Başbakan Davutoğlu’na sarıldı. Davutoğlu da Yılmaz’ı alnından öptü. Başbakan Davutoğlu şeref salonun önünde hazır bulunan başbakanlık otobüsünün üstüne çıkarak vatandaşa seslendi. (Hürriyet)