Kürt şarkıcı Helly Luv’a IŞİD’den tehdit

Pazartesi, 28 Temmuz 2014 10:00

Kürt şarkıcı Helly Luv, ‘Risk It All’ (Her Şeyi Göze Al) şarkısına çektiği klip nedeniyle aylardır İslamcı gruplardan ölüm tehditleri alıyor.

Menajeri Gawain Brack, “Onları yüceltmek istemiyoruz” diyerek bu grupların ismini açıklamayı reddetti uzun süre. Geçen hafta ortaya çıktı ki kadınların yüzlerini tamamen örtmelerini isteyen IŞİD’in ölüm listesindeymiş.

Hürriyet ‘ten İpek İzci’nin haberine göre, Helly Luv’un gerçek adı Helan Abdulla. Yaşı henüz 25. İran -Urmiye doğumlu bir Irak Kürt’ü. Evlenene kadar peşmerge olan bir annenin yeteneği küçük yaşta keşfedilen kızı. Dans ve şan derslerine ufacıkken başlamış. Finlandiya’nın en prestijli dans okulunda eğitim görmüşlüğü var. Ufak modellik ve oyunculuk denemeleri de cabası.

Erbil sokaklarında Kürt bayrakları eşliğinde yapılan gösterilere katıldığı, yüzlerinde poşu, ellerinde Kalaşnikof olan kadınlarla dans ettiği bir klip bu. Üzerinde peşmerge kıyafetiyle kendisi de halay çekiyor. Yapmak istediğini “Devrim gibi bir şey” diye özetliyor.

Helly Luv’a göre verdiği mesaj çok net ve çok dürüst: “Kürdistan’ın bağımsızlığı için her şeyini riske et! Sadece bunu söylemeye çalışıyorum.”