“Kürt hareketi şimdi bir inşa hareketidir”

Pazartesi, 24 Haziran 2013 13:30

n_43607_4Diyarbakır’da, Ana dilde eğitim verecek ilk üniversiteyi kuracak olan Mezopotamya Vakfı’nın Kurucular Kurulu 1′inci Olağan Toplantısı’nda konuşan BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, “İlk tohum bu topraklarda ekildi, insanlık bu topraklarda uygarlıkla tanıştı, ilk robot bu coğrafyada yapıldı, ama bizler bu bütün değerlerin ötesine bırakıldık. Yoksun bırakılmış durumdayız, bundan dolayı bu üniversitenin bizi tarihle buluşturacağına inanıyorum” dedi.

Mezopotamya Eğitim, Bilim, Sanat , Sağlık ve Kültür Vakfı, tüm üyelerinin katılımıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda Kurucular Kurulu 1′inci Olağan Toplantısı’nı gerçekleştirdi. BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak’ın da katıldığı toplantıda ilk konuşmayı Belediye Başkanı Osman Baydemir yaptı. Toplumların ilerlemesinde okulların önemine vurgu yapan Baydemir, “Ancak, ülkemizde okullar asimilasyon yerleri oldu. Bizler Şeyh Sait’lerden Mazlum Doğan’lara bugünlere kadar çok zahmetli bir biçimde mücadele ettik ve kendi dilimizde, ismimizde şimdi toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz. Kürtçenin bilim dili olması gerekiyor. Kurulacak Üniversite ile bu mümkün olacaktır” dedi.

‘İLK TOHUM BU TOPRAKLARDA EKİLDİ’

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ise, Üniversite kurmanın yıllarca gündemlerinde olduğunu dile getirerek, bugün bu türlü tartışmalar yürütüyor olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Kürt hareketinin başlangıçta bir itiraz hareketi olduğunu aktaran Kışanak, “Bugün geldiğimiz nokta ise bir inşa hareketidir. Yanlışlara, zulme, baskıya itiraz ettik artık bir inşa hareketi olarak geleceğimizi inşa ediyoruz. Bugün bu toplantıda geleceğe artık daha güvenli bakmanın umudunu yaşadım. Bir aydınlanma hareketi aslında Kürtlerin uzun yıllarca sürdüğü hareket, oryantalist batı merkezli, biraz da egemenci hegemonyacı yaklaşımlara karşı kendi aydınlanmasını yaratan, kendi değerleriyle, kendi diliyle buluşmaya çalışan bir mücadele! Ve bu bir toplumsal aydınlanma hareketiydi aslında. Kendisinin farkına varma, kendi değerlerinin farkına varma, gelecek arayışı sürdürme mücadelesi! Kurulacak olan bu üniversite de bunun için önemli bir adım olacak” dedi. Kışanak, ilk tohumun bu topraklarda ekildiğini, insanlığın bu topraklarda uygarlıkla tanıştığını da ifade ederek, “İlk robot bu coğrafyada yapıldı, ama bizler bu bütün değerlerin ötesine bırakıldık. Yoksun bırakılmış durumdayız, bundan dolayı bu üniversitenin bizi tarihle buluşturacağına inanıyorum”diye konuştu.