Küresel Operatörler GSMA ve Google Yeni İletişim Hizmetleri Sunmak İçin Bir Araya Geliyor

Salı, 23 Şubat 2016 14:51

Küresel mobil operatörler, América Móvil, Bharti Airtel Ltd, Deutsche Telekom, Etisalat, Globe Telecom, KPN, Millicom, MTN, Orange, PLAY, Smart Communications, Sprint, Telenor Group, TeliaSonera, Telstra, TIM, VimpelCom, Vodafone, ve Turkcell’den oluşan Dünya GSM Birliği yani GSMA bugün önemli bir ortaklığı duyurdu. GSMA, teknoloji devi Google ile yeni bir mobil iletişim girişimi başlatacağını açıkladı. Girişimin amacı ise Rich Communications Services (RCS) yani zengin iletişim servislerinin insanlara ulaşabilirliğini arttırmak.

Bu girişim, dünyadaki tüm operatörlerin Android cihazları üzerinden ortak, istikrarlı ve birlikte işlem görebilen bir mesajlaşma sistemi yaratmasını sağlayacak. Operatörler, bu küresel ve ortak proje için kolları sıvadı. GSMA’nın iletişim servisleri ve Android’in mobil müşterileri ile beraber Google’da bu ortak girişim için çalışmaya başladı.

Evrensel bir RCS profili yaratarak, mobil operatörler istikrarları bir şekilde iletişim servislerini geliştirerek, sistem içinde yeni özellikleri hayata geçirebilecek. Google’nın destekleriyle ortaya çıkacak bu girişim sayesinde, dünyanın dört bir yanından insanların da telefonlarında ve tabletlerinde RCS Servislerine erişimi olacak. Telefonlarda grup içi mesajlaşma, yüksek çözünürlükte fotoğraf paylaşımı, mesajların okunduğunu görme özelliği ve mobil dünyası için önemli olan daha bir çok konu operatörlerin birliği sayesinde ortaya çıkan bu girişim ile daha da güçlenecek. Bu sayede telefonlarındaki mesajlaşma özelliğini kullanan dünyadaki 4 milyar insan, yepyeni bir mobil deneyimi yaşayacak. GSMA’nın yaratacağı yeni iletişim özellikleri, ileride de Google tarafından desteklenecek.

Müşteriler bu yeni oluşum sayesinde istikrarlı ve birlikte işlem görebilen bir mesajlaşma sistemine kavuşacak. Bu sistem tüm Android cihazlarında var olacak ve dünyanın neresinde olursanız olun, hizmetinizde olacak. Mobil kullanıcılarını şimdiden heyecanlandıran bu özellik, GSMA dışında kalan diğer operatörler tarafından da kullanılabilecek. Çünkü belli bir akreditasyon süreci ardından sisteme kabul edilen operatörler, GSMA tarafından desteklenecek. Böylece sisteme kayıtlı, girişim destekli diğer operatörlerde aynı hizmetlerden yararlanabilecek.

GSMA’nın Teknolojiden Sorumlu Başkanı Alex Sinclair, GSMA ve Google’ın ortaklığı sayesinde ortaya çıkan bu girişim ile ilgili şunları söyledi: ” RCS dünya çapında büyüyen ve gelişen bir sistem. Bu iletişim servislerinin, şuana kadar aktif olduğu 34 ülkede toplam 47 operatörü bulunuyor. Bu girişim, teknolojinin kullanımını birçok insan ve şirket için kolaylaştıracak ve mobil dünyasında gelecekte insanların birbiriyle nasıl iletişim kuracağını gösterecek. Bu girişim, mobil sektörü için gerçekten de inanılmaz derecede iyi bir gelişme.”

Google’ın İletişim Ürünlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Fox ise ” Mesajlaşma şüphesiz hayatımızın önemli bir bölümünde yer alıyor. Arkadaşlarımızla fotoğraf paylaşma amaçlı olsun, bir toplantıyı ayarlamak amaçlı olsun veya sadece hissettiklerimizi sevdiğimiz biriyle paylaşma amacıyla olsun, mesajlaşma hemen hemen hayatımızın her alanında var olan bir kavram. Bugün ise Android kullanıcılarımıza  daha iyi bir mesajlaşma deneyimi sunmak adına önemli adımlar attığımız bir gün. Bu konuda sektördeki ortaklarımız ile iş birliği yapacağımız için çok heyecanlıyız.” dedi.