Küresel ısınmanın %63′üne dünyanın 90 büyük şirketi sebep oluyor

Perşembe, 21 Kasım 2013 13:33

Karbon emisyonlarındaki artış ile tüm dünyadaki ekosistemi tehdid eden küresel ısınmanın büyük bölümüne 90 dünya şirketinin sebep olduğu açıklandı. Bu 90 dünya şirketi çinde yatırımcılara ait şirketler, özel şirketler ve devlete ait şirketler bulunuyor. Climate Accountability Institute (İklim sorumluluk enstitüsü) araştırmacısıcı Richard Heede: “dünyada binlerce gaz ve petrol üreticisi var ancak karar mercileri ve CEO’ları toplasanız bir ya da iki yolcu otobüsüne sığdıra bilirsiniz” diyor.

Bu 90 şirketin ürettiği ve iklim değişikliğine yol açan karbon emisyonunun yarısı ise son 25 yıl içinde üretilmiş; yani devletlerin ve şirketlerin gaz ve petrol yakılmasının iklim değişikliğine sebep olan karbon emisyonu ürettiğini öğrenmelerinden çok sonra da devam etmiş.

İklim değişikliği uzmanları bu araştırmanın iklim değişikliğinden devletlerin sorumlu tutulmasından ziyade, tek tek kişilerin sorumlu tutulması yolunda atılan en iddialı adım olduğunu söylüyorlar.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Panelinin Eylül ayında açıkladığı “Kaybon Emisyon Açığı” raporunda 30 yıl içinde karbon emisyonu tehlike eşiğini aşacağımız açıklanmıştı. Bu yeni araştırma ile karbon emisyonundan sorumlu kişiler belirlenerek tarihi geriye almanın mümkün olacağı söyleniyor.

90 özel şirket arasında öne çıkanlar: Chevron, Exxon, BP, Royal Dutch Shell, British Coal Corp, Peabody Energy, BHP Billiton.
Devletlerin sahip olduğu şirketler arasında: Suudi Arabistan’ın Saudi Aramcosu, Rusya’nın Gazprom’u ve Norveç’in Statoil’su bulunuyor