Kuran-ı Kerim’in şifresini 5n1k ile çözdü!

Pazartesi, 19 Kasım 2012 10:07

Dipnot Tablet’in 87. sayısı ” Kate Moss Hakkında Her Şey” kapağı ile yayında!

Mesut Yılmaz… İşçi Emeklisi… 42 yaşında… İki çoçuk babası… 17 yıldır İzmit’te işe gidip gelirken okuduğu Kuran-ı Kerim’de yer alan 6666 ayetin her birinde gazeteciliğin 6 temel sorusunun (ne, nerede, ne zaman, neden, nasıl ve kim) cevaplarının gizli olduğunu fark etti. Ayetlere sorular yöneltip cevaplarını başka surelerin ayetlerinde keşfetti. “kuranasor.com” sitesinde bu araştırmasının önce Türkçesini ardından da İngilizcesini paylaştı. Birçok ilahiyat profesörünün şaşkınlıkla karşıladığı bu araştırma şimdilerde New York Üniversitesi’nde gösterilmeye hazırlanıyor. Mesut Bey’le yaptığı çalışma üzerine sohbet ettik. Ama çalışmanın ne olduğunu tam olarak anlamak ve Kuran’ın şifrelerini öğrenmek istiyorsanız Mesut Bey’in çalışmasını paylaştığı “kuranasor.com” adresini ziyaret etmeniz gerekiyor.

Mesut Bey, Kuran’da 5n1k kuralı olduğunu nasıl farkettiniz?
Ben bu çalışmayı baştan planlamadım, yani Kur’an’ı okuyayım ve sorgulama sistemine dayalı bir çalışma gerçekleştireyim diyerek yola çıkmadım. Hiçbir şey beklemeden, sadece önyargısız temiz bir beyinle Kur’an’ı elime alıp anlamak amacıyla okumaya başladım. İlerleyen yıllarda sistem kendisini bana gösterdi. İlk bir iki yıl pek bir şey anlamadım ve anlayamadığım ayetler hakkında ‘vardır bir hikmeti’ deyip, bir kenara bırakıyordum. Ama sabredip okumaya devam ettikçe, ayetleri anlama adına kafamda oluşan soruların bambaşka surelerin ayetlerinde detaylı bir şekilde cevap bulduğunu gördüm. Bunları notlar almaya başladım ve mesaimi arttırdıkça bu yoğunluğun boyutları beni çok şaşırttı. Artık tek yapılması gereken bu soruları ve cevapları bir sistem dahilinde bir araya toplamaktı onu gerçekleştirdim.

Peki bu kural nasıl işliyor?
Bazı ayetlerin gerçek anlamları ve işaretleri zamana bırakılmıştır, gelecekle ilgili birçok ayet bizden sonraki kuşaklarca daha iyi anlaşılacaktır. Ama onun dışında Kur’an’ın büyük kısmı kendi içersinde adeta bir puzzle gibidir. Bazen okuduğunuz bir ayeti anlama adına kafanıza takılan soru, o surenin farklı bir ayetinde cevap bulduğu gibi, bazen de bambaşka surelerin içersinde cevap olarak karşınıza çıkıyor. Birkaç cümleden oluşan bir ayetin sadece tek cümlesi bir sorunun cevabı olurken, diğer bir cümlesi başka bir sorunun cevabı olabiliyor. Eğer ayetleri tek başına ele alıp karar verirseniz o ayeti ya anlayamazsınız ya kısıtlı anlar ya da yanlış anlayabilirsiniz. Ben çalışmamda Kur’an şunu anlatıyor, bunu anlatıyor gibi bir yaklaşımda bulunmuyorum, ben parçaları birleştiriyorum, siz bu parçaların size sunduğu tablolar ve anlayışınızla baş başa kalıyorsunuz. Kuşkusuz kurduğum bağlantılar tartışılmaz ve kesin doğrudur gibi bir iddiam yok. En doğruya ulaşabilmek amacıyla, çalışmamı paylaşıma açarak kişilerin de katılımını sağladım. Yani sistemi tekelime almadan hep birlikte sistemi geliştirip olgunlaştırmak istedim.

Sizce Kuran bize özellikle nelerin şifresini veriyor?
Çağımızda bilimin her dalında akıl almaz gelişmelerle birlikte bazı Kur’an ayetlerini daha iyi idrak ediyoruz, bu da bize aslında bilginin ve bilimselliğin ne kadar önem arz ettiğinin işaretleri vermektedir. Bununla birlikte Kur’an kişisel ve toplumsal olarak dünya ve ahiret hayatında mutlu olmamız için gerekli tüm bilgileri içerir, eski toplumların bu yönde yaptığı olumlu ve olumsuz örnekleri bize sunarak dersler çıkarmamızı ister. Kısacası Kur’an bizi diğer canlılardan farklı kılan aklımızı kullanmamızın gerekliliğinin farkına varmamızı ister.

Kaç senenizi aldı bu çalışma?
Dokuz yıl boyunca okumanın ardından, dört yıl Türkçesini oluşturmak dört yıl İngilizcesin oluşturmak üzere toplamda 17 yılımı aldı.

Sorduğunuz bir ayette bulduğunuz cevaplardan sizi en çok ne şaşırttı?
Kur’an’ın içersinde cevabı beni en çok şaşırtan soru. “İslam dini hangi peygamber zamanında geldi?” sorusu oldu. Çünkü çoğu insan gibi ben de Muhammed a.s ile birlikte geldiğini sanıyordum, Kur’an ise İslam dininin, dolayısıyla namaz, hac, oruç gibi pratiklerin Muhammed a.s dan 3000 yıl önce İbrahim a.s ile birlikte başladığını ve dahası Muhammed a.s ın ve Kur’an’ın bize apayrı bir din sunmadığı, İbrahim Peygamber’e inen dinin yozlaşan taraflarının son indirilen mesaj Kur’an ile düzeltildiğini bildirir.

“NEW YORK ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMAMI KULLANMAK İÇİN İZİN İSTEDİ”
Çalışmanızı Diyanet ile paylaştınız mı?
Bir yıl kadar önce Diyanet Vakfı Başkanı Sayın Saim YEPREM Beyle görüştüm. Kendileri çalışmamın din işleri yüksek kurulunda görüşüldüğünü ve yapısı itibarıyla özgün bir şekilde kalması gerektiği konusunda görüş bildirildiğini söylediler ve çalışmanın Arapçasını oluşturmam yönünde beni yönlendirdiler. Çalışmamın başlarında İl Müftülüğü’ne paylaşmak ve karşılaştırma yapmak üzere gittiğimde çok şaşırdılar, bu tarz ve bu boyutlarda bir çalışmanın olmadığını belirterek beni İSAM İslam araştırmaları merkezine gönderdiler çalışmamı. İSAM Başk.sayın Tayyar ALTIKULAÇ inceledi ve kendilerinin için bile faydalı olabileceğini söyleyerek devam etmem yönünde beni teşvik etti.

Başka ülkelerden size ulaşanlar oldu mu?
Uyguladığım sistemi anlatan İngilizce örnekler ile birlikte bazı İslam merkezlerine yolladım çok olumlu geri bildirimler içeren mailler aldım. Hatta Newyork Üniversitesinden bir akademisyen derslerinde kullanmak üzere benden izin istedi, bu benim için grur verici bir durum.

Ece Eliboloğlu