Kupa bitti, stadyum evsizlere ‘ev’ olsun

Cumartesi, 19 Temmuz 2014 10:35

Brezilya’da protesto gösterileri eşliğinde düzenlenen Dünya Kupası’nın ardından ilginç bir öneri geldi: 1week1project ekibi, dev yatırımlarla yapıan stadyumların evsizlere açılması için proje geliştirdi.

Kupa bitti, dağılalım, stadyumları da evsizlere ev yapalım! Arkitera.com’un haberine göre Dünya Kupası 2014′ün bitmesiyle 1week1project ekibi, Brezilya’daki stadyumların programlarına yeni bir kullanım eklenmesi önerisini getirildi.

1w1p_29_Casa-Futebol_05_das-dunas_foto-Jobson-Galdino_Arena-das-Dunas-by-Populous

Haberde “Ekibin 29. projesi Dünya Kupası’ndan sonra, çok büyük bütçelerle yenilenen ve inşa edilen stadyumların kullanılabilirliğini arttırmayı hedefliyor. Yapılan araştırmalara göre Brezilya’da 5.2 milyon konut eksiği bulunuyor. Ekip de 105 m2′lik prefabrik konut birimleriyle hem stadyumların kupalar dışındaki kullanımını arttırıyor, hem de oynanan maçların getirdiği finansman ile konutların maliyetini çıkarıyor” denildi.

1w1p_29_Casa-Futebol_07_out_foto-EFE_Estadio-Nacional-by-Castro-Mello

Ekip, 105 metrekarelik prefabrik birimlerinin stadyumlara nasıl yerleştirileceğine dair görselleri kendi facebook sayfasından tanıttı. Ekibe göre evsizlere ev olabilecek. 12 stadyumun 8′i kupa dışında da yoğun olarak kullanılıyor. Ancak 4′ü , Arena das Dunas, Arena Amazonia, Nacional Stadium ve Arena Pantanal proje için uygun. (Radikal)