Küçük Kim’den Dünyaya nükleer saldırı tehdidi

Cuma, 8 Mart 2013 12:32

fft99_mf3051174ABD’yi, ülkesine karşı nükleer savaş başlatmaya çalışmakla suçlayan Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ’önleyici saldırı düzenleme hakkını kullanacaklarını’ söyledi.

NÜKLEER SALDIRI TEHDİDİ

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ülkesinin Washington yönetimine karşı“saldırganların merkezlerine önleyici nükleer saldırı” düzenleme hakkını kullanacağını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, bugün uluslararası toplumun tüm uyarılarına rağmen nükleer deneme yapan Pyongyang yönetimine karşı uygulanacak yeni yaptırım paketi ile ilgili oylama yapması bekleniyor.

Kuzey Kore, daha önce de benzeri açıklamalar yapmıştı.

BMGK’nın 15 üyesi, 12 Şubat’ta üçüncü nükleer denemesini yapan Kuzey Kore’yikınayan bir açıklama yayımlamış ve Pyongyang yönetiminin BM’nin üç kararını ihlal ettiğini vurgulamıştı.

ABD ve Çin arasında, uluslararası toplumun tüm uyarılarına rağmen nükleerdeneme yapan Kuzey Kore’yi cezalandırmak için uygulanacak yeni yaptırımpaketi taslağı üzerinde anlaşmaya varıldığı duyurulmuştu.

ABD’DEN YANIT

Konuyla ilgili ABD’den de bir açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney,gazetecilere yaptığı açıklamada, tehdit ve kışkırtmalarını artıran Kuzey Kore’nin hiçbir şey kazanamayacağını belirtti.

Amerikalı Demokrat Senatör Bob Menendez de başkanı olduğu ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, ”Pyonyang rejiminin intihar etmek istediğini düşünmüyorum ancak ABD’ye saldırması halinde bunun(intiharın) kesinlikle başına geleceğini biliyor” ifadesini kullandı.