Kraliçe’ye yumurta verilir mi? The Economist’ten hediye diplomasisi

Çarşamba, 17 Temmuz 2013 15:30

kralice-ye-yumurta-verilir-mi--3457608The Economist dergisi devlet liderlerinin resmi gezilerde birbirlerine verdikleri ilginç hediyeleri derledi. Economist’e göre uluslararası toplumun yeni bir “hediye diplomasisi”ne ihtiyacı var.

İngiltere’de yayımlanan The Economist dergisi, devlet liderlerinin resmi gezilerde birbirlerine verdikleri hediyelerin daha işlevsel hale getirilmesi gerektiğini savundu. ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’a geldiğinden beri Almanya protokol şefinden Bauhaus tipi bir satranç tahtası, Katar Başsavcısı’ndan üzerinde “Yolsuzluğa Karşı Savaş” yazısının işlendiği bir kılıç olmak üzere birçok ilginç hediye aldı.

Sümüklü böcek kabuğu
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ise çok daha ilginç hediyler kabul etmek zorunda kaldı. Bunlar arasında yumurta, ananas, bir kutu sümüklü böcek kabuğu, akçaağaç korusu, bir düzine ton balığı konservesi ve 7 kilo karides bulunuyor. Kraliçe’ye 20 yıl önce ABD’de kovboy şapkası hediye edilmişti. ABD’nin eski başkanı George W. Bush, Papa 16’ıncı Benediktus’a bir country müziği CD’si hediye etmişti. Albümde yer alan Kitty Wells’in seslendirdiği “Pavyon meleklerini Tanrı yaratmadı” adlı şarkıyı Papa’nın ne kadar sevdiği ise meçhul…

Economist’e göre, hediye diplomasisinde kültüre de dikkat edilmesi gerekiyor. Çinli diplomatlar, kendilerine hediye edilen saatleri gülerek anımsıyor. Zira saat, Çin kültüründe bir ilişkinin sona ermesi anlamına geliyor. Mendil, bir sevgiliye veda etmeyi, dörtlü set halindeki hediyeler ise ölümü…

Economist’e göre “düşmanlara” hediye vermekten ise tamamen kaçınılmalı. Bunun en iyi örneği Kuzey Kore. Zira Kuzey Kore’ye giden her yabancı devlet temsilcisi “hediyeler müzesine” götürülüyor. Bir dağın altındaki tünellerin içinde bulunan müze, yabancı liderlerin verdiği 250 bin hediyeye ev sahipliği yapıyor. Kuzey Kore bu müzeyi, yabancı ülkelerin kendilerine duyduğu saygının kanıtı olarak sunuyor. Müzede ABD eski dışişleri bakanı Madaleine Albright’ın 2000’de hediye ettiği imzalı beyzbol topu, Nikaragua devrimcilerinden gelen doldurulmuş bir timsah da var.