Kraliçe Elizabeth’in mektupları ortaya çıktı

Pazartesi, 5 Ağustos 2013 10:35

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

İngiltere’de Kraliyet yazıtları uzmanı ünlü antikacı Sophie Duprie Prens George’un doğumu şerefine 87 yaşındaki Kraliçe Elizabeth’in henüz genç bir prensesken yazdığı özel mektupları satışa çıkarttı.

Mektuplarda Kraliçe’nin gençliğinde tüm genç kızlar gibi dansa, yakışıklı erkeklere ve dedikoduya meraklı olduğu görülürken, tahta çıkmadan 7 yıl önce 19 yaşındayken kuzenine yazdığı bir mektupta nasıl erkeklerden hoşlandığını tarif ettiği ortaya çıktı.

Buckingham Sarayı’nın antetli kağıtlarına yazılmış 6 sayfalık mektupta Elizabeth “Çekici bir devle tanıştım. O sarı saçları ve mavi gözleri olan Roddy Macload adlı bir kraliyet koruma görevlisi. Kız kardeşim Margaret’ın kalbinin hızla çarpmasına neden oldu. Ve tabii benim de” diye yazmış.

Kraliçe, Almanya’da ilk yardım hemşireliği eğitimi almakta olan kuzeni Diana Bowes-Lyon’a yazdığı ve takma adı “lilibeth” diye imzaladığı mektupta “Tüm generallerle iyi vakit geçiriyor olmalısın. Eminim birçok iyi örneğiyle tanışmışsındır!” da diyor.

Kraliçe’nin iki yıl sonra evleneceği Prens Phillip ile flört ettiği dönemde yazılmış mektupta bol bol dedikodu da var. Mektupta 4’ünci Kimberly Dükü Johnny’nin Diana Legh ile olan düğününden bahseden Elizabeth “Neredeyse 500 kişi vardı. O kadar kalabalıktı ki korkunç yaşlı bir kadın her dediğimizi dinlemeden tanıştığımız erkeklerle konuşmak bile mümkün değildi” yazmış.

Satış nedeniyle Kraliçe’nin çok daha küçük yaşlarda yazdığı mektuplar da ortaya çıktı.

Elizabeth’in henüz sekiz yaşındayken Büyükannesi Kraliçe Mary’e yazdığı bir mektuba “Sevgili büyükannem” diye başladığı 10 yaşındayken bir arkadaşına yazdığı mektupta ise “Tayım Snowball gerçekten çok güzel zıplıyor” dediği görüldü.

Sophie Duprie’nin düzenlediği Avrupa Kraliyet Çocukları isimli satış nedeniyle internette sergilenen 400 mektup ve fotoğrafın değeri bin 750 sterlinle 5 bin 750 sterlin arasında değişiyor.