Kos Adasında Mülteci Krizi Büyüyor

Perşembe, 27 Ağustos 2015 16:23

Yunanistan’ın Bodrum’a sadece 20 km uzaklıkta olan adası Kos, Ege’nin en popüler turizm mekanlarından biri. Ancak online rezervasyon sitelerinde diğer Yunan adalarına ilgi bu yıl yüzde 66 oranında artarken Kos adası yüzde 52’lik bir düşüş yaşadı. Çünkü Ocak ayından bu yana Kos değince akla göçmen krizi geliyor. Son 9 ayda kendi nüfusu sadece 30 bin olan Kos adasına Ortadoğu’daki kaostan kaçan120 bin göçmen ulaştı.

Hali hazırda mali kriz ile boğuşan Yunanistan, Kos’taki kaosun üstesinden gelmekte zorlanıyor. Çoğu Suriye’den olmak üzere, Ortadoğu’da yaşanan vahşetten kaçan yüzbinler Türkiye’den Kos’a ulaştıklarında Avrupa’ya ayak basmış oluyorlar. Bundan sonrası ise iltica hakları için kayıt yaptırıp Avrupa’nın diğer ülkelerinde yeni, güvenli, özgür ve umut dolu bir hayata başlamak. Bu yolculuklarının ilk durağı olan Kos adasında biriken göçmenler 40 derece sıcaklıkta, aç ve susuz olarak kağıtlarının hazırlanmasını bekliyor.

Adada ise gerginlik git gide artıyor. Geçtiğimiz hafta işlemlerinin yapılması için bir stadyuma doldurulan ve yaz sıcağında aç ve susuz olarak 24 saat beklemek zorunda kalan göçmelerin bazıları baygınlık geçirdi. Polis ile göçmenler arasında gerginlik yaşandı. Yaşanan arbedede Yunan polisi göçmelere yangın söndürücü sıkarak kontrolü sağlamaya çalıştı. Gerginlik sırasında bir Yunanlı polis göçmenlerden birine tokat atarken görüntülendi. Tokat atan polis görevden uzaklaştırıldı. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, stadyumda işlemlerinin yapılması için bekleyen 2,500 göçmen için sadece 3 polisin evrak işi için görevlendirildiğini ve bunun da işlemleri yavaşlattığını anlatıyor.

CaptainEliasHotelKos adasına bir anlamda mahsur kalan göçmenler adada bulunan terkedilmiş bir otelde yaşamaya çalışıyorlar. Kaptan Elias adlı terkedilmiş bu otelde ne elektrik ne de su bulunuyor. Yunanistan devlet kurumlarının dışında özellikle Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü göçmenlere su ve yiyecek yardımı yapıyor. Ayrıca Kos’un yerel halkı da elinden geldiğince göçmenlere yardım ediyor. Fakat turistik adaya yayılmış olan göçmenler turizmi de etkiliyorlar. CNN internationa’a konuşan restoran işletmecisi Kostas, adanın en işlek yerindeki restoranının tam karşısında konuşlanan göçmenler nedeni ile müşteri kaybettiğini ve şimdiden iki kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldığını anlatıyor.

Hazırlayan: İLDEM WILSON

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 231. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play