Korsan elebaşı hayatını belgesel yapma vaadi ile yakalandı

Çarşamba, 16 Ekim 2013 12:56
Somalia End of Piracy

Somali’li Muhammed Abdi Hassan on yılı aşkın bir süredir Arap ve Hint denizinde korsanlık faaliyeti gösteriyordu. “Büyük Ağız” adı ile tanınan Hassan Cumartesi günü Belçika havaalanında yakalandı. Havaalanına indiğine hayat hikayesini filme çekmek üzere bir belgesel yapım şirketi tarafından karşılanacağını sanan korsanı Belçika polisi karşıladı. 2009 yılında Belçika’ya ait bir tarak gemisinin kaçırmasını araştıran savcı tarafından düzenlenen plan korsan Hassan’ı tuzağına düşürmeyi başardı. Belçika’ya ait Pompeii 9 gemisini kaçıranlar hakkında çıkartılan uluslarası tutuklama emrinin Somali’li otoriteler tarafından işleme konmayacağına kani olan Belçika’li yetkililer bu yöntemi denemeye karar verdiler.

afweyne-259x330

 

Hassan’ı ikna etmenin aylar sürdüğünü anlatan savcı Johan Delmulle “Hassan 2008 ve 2013 yılları arasında yapılmış olan onlarca korsanlık olayının ele başıdır ve bu yolla milyonlarca dolar kazanmıştır” dedi.

 

Korsan Hassan ise korsanlık faaliyetlerini yıllar önce bıraktığını, şimdi ise Somali’li gençleri korsanlıktan caydırmak için çalıştığını söylüyor. Reuters’e konuşan korsan Hassan “korsanlık çok kirli bir iş. Korsanlıktan savaş gemilerinden korktuğumuz için vazgeçmedik. Bu düşünüp taşınılıp verilmiş bir karardı” dedi.

 

2010 on yılında büyük artış yaşayan Hint ve Arap denizindeki korsanlık olayları hem ticari hem de yolcu gemilerini hedef alıyor. Korsanların dünya ekonomisine verdiği zarar ise 7 milyar euro.