“Korktuğumuz olaylar gerçekleşiyor” Abdullah Gül’den Mısır yorumu

Çarşamba, 14 Ağustos 2013 17:20

130814_agul.hlargeCumhurbaşkanı Gül, Mısır’da güvenlik güçlerinin Mursi destekçilerine yönelik müdahalesiyle ilgili, ”Korktuğumuz olaylar gerçekleşiyor. Bu noktaya gelinmemesi için çok çağrımız oldu. Olup bitenler kabul edilemez” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Konseyi 3. Zirvesi’ne katılmak için Azerbaycan’ın Gebele kentine hareketi öncesi Atatürk Havalimanı’nda açıklama yaptı.

Gül şunları söyledi:

”Açıkçası korktuğumuz olaylar gerçekleşiyor Mısır’da. Bu noktalara gelinmemesi için benim de çok çağrılarım oldu, görünür görünmez çok gayretler de var. Bugün olup bitenler kabul edilemez. Hele sivil insanlara silahlı müdahale, gösteri yapan insanlara, nümayiş yapan insanlara silahlı müdahale asla kabul edilemez. Gerekçesi ne olursa olsun bunlar çok tehlikeli kapıları açar.

Rakamlar çok değişik. Bütün Mısır halkına geçmiş olsun diyoruz. Tekrar Mısır’da demokrasinin oluşacağı sürecin başlatılması gerekir. Sivil halka silahla müdahale olayları bu noktaya getirmiştir. Herkesin bir araya gelmesi gerekir. Bu yolun yol olmadığını bir kez daha hatırlatmak isterim.”

Tags