Kore Dizileri Türkiye’de fırtına gibi esiyor!

Perşembe, 17 Temmuz 2014 13:02

Siz de ‘Kore’ dizileri fanatiği misiniz? Türkiye’de fırtına gibi esen Kore dizileri ve uyarlamalarını Gizem Merve Kaboğlu Dipnot Tablet için kaleme aldı. Tamamı Dipnot Tablet 173. sayıda…

 

Kore Dizileri Türkiye’de Fırtına Gibi Esiyor!

Yıl 2005, TRT’de yayınlanan “Düşlerimin Prensi” dizisi ile hikaye başlıyor. Şu an 67 bin kayıtlı üyesi bulunan Korea-Fans forumu ile Kore dizileriyle tanışan izleyiciler zamanla birbirleriyle etkileşim kuruyor ve yeni diziler, filmler keşfederek Kore kültürüne yakınlaşıyor. Öyle ki Mersin’de ‘Korekolik’ adlı bir dergi bile yayınlanmaya başlıyor. 2009 yılında görünür olan ilgi zamanla yapımcıların da kitleyi fark etmesini sağlıyor. (Kore dizileri hayranlarının dizilere dvd veya online izleme yöntemleriyle ulaştıklarını da belirtmeliyim.)

Bir Aşk Hikayesi, Aşk Ekmek ve Hayaller gibi diziler Kore dizilerinden uyarlanırken yeni başlayan diziler üzerine “uyarlama mı” spekülasyonları dönüyor. Örneğin; A Gentleman’s Dignity iddiası şimdilerde Kiraz Mevsimi dizisi için konuşuluyor ve ekrana gelmeye hazırlanan bir diğer proje Günahkar’ın Nice Boy adlı diziden uyarlanacağı bilgisi forumlarda Kore fanlarını ateşlemiş durumda.

Filmlerden en meşhur olan Kore uyarlaması ise Özcan Deniz’in Evim Sensin adlı filmi. Yapılan uyarlamaların da fanatiği olan yaş kitleleri düşünüldüğünde Kore dizilerini izleyenler ile hemen hemen aynı yaş grubunu yakaladığını ve fanatikleştirdiğini söyleyebiliriz. Hatırlarsınız Bir Aşk Hikayesi dizisi fanları sayesinde ömrünü bir süre daha uzatmış, fanatiklerin dizi yayından kaldırılmasın diye başlattığı kampanya kanalı kararından geri döndürmüştü. Anlayacağınız üzere pasif bir izleyicilik değil sosyal ağlarda tartışan, kanal ile etkileşime giren, birbirlerini tanıyan aktif bir seyircilik şeklinden bahsediyorum Kore dizileri ve uyarlamalarını konuşurken. Bunun da nedeni muhtemelen genç ve internetle büyümüş olan bir neslin bu dizilerin izleyicisi olması. Altını çizmekte fayda var, her Kore uyarlaması aynı başarıyı yakalayamıyor, uyarlamaların başarısını ise elbette ne ölçüde yerelleştirilebildikleri belirliyor.

Biraz da istatistik vereyim. Google Trends üzerinden “kore dizileri” veya “kore dizileri izle” kelimelerinin trend artışına baktığınızda da grafik artan ilginin ivmesini göz önüne seriyor. Kore dizileri kelimesinin aylık ortalama aranma sayısı ise 201 bin.

Yazının tamamı için: 

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play