Koltukların rengi milletvekillerini hırçınlaştırıyor!

Salı, 30 Temmuz 2013 13:07

MeclisTBMM Başkanvekili Sadık Yakut, “Kadın vekillerin yöneteceği TBMM’nin dili tatlı olur. Genel Kurul’un aşırı ışıklandırılması ve koltukların rengi de hırçınlığa yol açıyor” dedi.

Turuncu koltuklar milletvekillerini hırçınlaştırıyor!Yakut, turuncu koltukların ve 16 Türk devleti temsil eden 16 avizenin aşırı ışığının vekilleri hırçınlaştırdığını söyledi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, geçen yasama döneminin TBMM’nin dil acısından acı geçtiğini, Meclis’i kadın vekillerin yönetmesinin çok yerinde olacağını söyledi. Genel kurulun yapıldığı salonun aşırı ışıklandırmasının ve koltuk renklerinin hırçınlığa yol açtığını savunan Yakut, “TBMM’deki 4 başkanvekilinin de kadın olması, hatta oturumları yöneten katip milletvekillerinin de kadın olmasından yanayım. Türkiye ‘de kadına yapılan ayrımcılığa, şiddete dikkati çekmek açısından, kadın vekillerimiz meclisin güler yüzü olurlar. Böylece Oturumlardaki gerginliğin azalacağını, üslubun da değişeceğini düşünüyorum” dedi.

TURUNCU KOLTUK OLMADI, KAHVERENGİ OLMALI

TBMM Başkanvekili ve Kayseri AK Parti milletvekili, eski Cumhuriyet Savcısı Sadık Yakut, DHA Kayseri bürosunu ziyaret etti. TBMM ile ilgili değerlendirmelerde bulanan Yakut, “Meclis salonundaki yoğun ışıklandırma ve koltukların turuncu rengi, ister istemez arkadaşlarımızı geriyor ve kavgaya yol açıyor. Koltukların renginin bana göre eskisi gibi kahverengi olması gerekir. Salonun tavanındaki 16 Türk devletini temsil eden 16 avizenin aşırı ışığı da, bir başka olumsuzluk nedeni” diye konuştu.

‘KAVGA ÇIKARACAK VEKİLİ GÖRÜNTÜSÜNDEN ANLARIM’

Sadık Yakut, yeteri kadar dinlenemeyen, evinden sıkıntılı çıkan milletvekilinin TBMM’deki oturumlara gergin geldiğini kaydederek şunları söyledi: “Milletvekilleri de seçmen kaygısı, aile kaygısı ve diğer sorunlar yüzünden psikolojik açıdan geriliyor. Evinden erken saatlerde çıkıp, meclisteki odasında bölgesinden gelen seçmenlerle buluşan vekil arkadaşlarımız, saat 15.00′de başlayan oturuma gergin giriyor. Halbuki, meclise iki saat önce yani saat 13.00 gibi gelseler, biraz daha rahat olurlar. Gece saat 02.00- 03.00′e kadar süren oturumlar sonrası yorgun düşen vekillerimiz yeterince dinlenemiyor. Salona girerken hani vekilimizin kavga çıkaracağını ruh halinden, fiziki görüntüsünden anlıyorum.”

NAKLEN YAYINLAR DA GERGİNLİK NEDENİ

TBMM’de naklen yayınların saat 15.00′ten 19.00′a kadar sürdüğünü, milletvekillerinin bu zaman diliminde daha çok kürsüye çıkmak, söz almak istediğini anlatan Yakut, şöyle konuştu:

“Naklen yayınlar sırasında muhalefet milletvekilleri, grup sözcüleri dışında fazlaca söz alıp, çalışmaları kilitliyorlar. Sataşma nedeniyle her zaman cevap hakkı vermememiz gerekirken, toleranslı davranıp söz veriyoruz. Ancak, bunu bazı arkadaşlarımız bir fırsata dönüştürüyor. Sataşma olması için ortada bir hakaret veya kötü söz olması gerekir. Bunun bir fırsata dönüştürüleceğini bildiğim halde, gerginlik ve kavga olmasın diye daha fazla söz veriyorum. Bir örnek vermek gerekirse Sayın Kamer Genç’in siyaset tarzı, tamamen seçim bölgesi Tunceli ‘ye yönelik.”

‘KADINLAR YÖNETMELİ’

Sadık Yakut TBMM’yi kadınların yönetmesini, kürsüdeki katiplerin tümünün de kadın milletvekillerinden oluşması gerektiğini savundu. TBMM Başkanvekili olarak Meral Akşener, Güldal Mumcu’ya AK Partiden Ayşe Bahçekapılı’nın da katılmasıyla, kendisi dışındaki 3 başkanvekilinin kadın olduğuna vurgu yapan Yakut bu konuda şöyle dedi:

“Gerçekten, içimden geleni söylüyorum. TBMM’deki 4 başkanvekilinin de kadın olması, hatta oturumları yöneten katip milletvekillerinin de kadın olmasından yanayım. Türkiye’de kadına yapılan ayrımcılığa, şiddete dikkati çekmek açısından kadın vekillerimiz meclisin güler yüzü olurlar. Oturumlardaki gerginliğin azalacağını, üslubun da değişeceğini düşünüyorum. Ne yazık ki bu dönem de TBMM’nin dili çok acıydı. Kadın vekillerimizin yöneteceği TBMM’nin dili tatlı olur.”