Kolon Kanseri Gençleri de Tehdit Ediyor!

Pazar, 31 Ocak 2016 11:16

NAZLI ŞENYUVA 

Amerika’da yapılan yeni bir çalışma, yedi kolon kanseri hastasından birinin 50 yaşının altında olduğunu buldu—yani kolon kanseri bilinenin aksine yüksek sayıda genci de tehdit ediyor. İşte bu kanser hakkında bilmeniz ve kendinizi korumanız için yapmanız gerekenler.

Kolon, yani kalın bağırsak kanseri genellikle ileri yaştaki kişilerde görülen bir hastalık olarak kabul edilse de, Amerika’dan gelen yeni bulgular bu durumun aksini gözler önüne seriyor. 1998 ile 2011 yılları arasında 260 bin kolon kanseri hastasını takip eden çalışma, 50 yaş ve üzeri kişilere göre daha fazla sayıda genç hastanın ileri evrede kolon kanserine yakalandığını buldu. Genç hastaların ameliyat olma ve radyasyon tedavisi görme olasılıkları da daha yüksek.

20 ila 49 yaş arası kişilerin kolon kanserini daha ileri evrede fark etmelerinin nedeni, ancak bulgular oluştuğunda doktora görünmeleri. Bu bulgulara kabızlık, kanama ve kansızlık dahil. 50 yaş üzeri kişiler ise kolonoskopi olmaya başladıkları için kanseri daha erken evrede yakalayabiliyorlar.

Kolon kanseri bulguları, genç hastalarda bazen basur (hemoroid) bulguları ile karıştırılabiliyor. Basur, dışkı kontrolüne yardımcı olan damarsal yapıların şişmesi veya iltihaplanması durumunda oluşuyor.

Suçlu Kim?

Harvard Üniversitesi’ndeki araştırmacılar gençlerde görülen kolon kanserindeki artışı hareketsizlik, obezite, sigara ve çevresel faktörlere bağlıyor.

Araştırmacılar kolonoskopi kontrollerinin arttırılmasının veya kontrollere daha erken yaşta başlanmasının gençlere yardımcı olabileceğini söylüyor. Ancak 50 yaş altı kolon kanseri hastalarının sayısı yine de çok yüksek olmadığı bu değişim çok zorlu ve maliyetli. Harvard Üniversitesi standartları değiştirmeden önce ciddi ve uzun süreli bir araştırma yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

Kolon Kanserini Nasıl Engelleriz?

İyi haber kalp hastalığı ve kalp krizini engellemek için yaptığımız her şeyin, bizi kolon kanserine karşı da koruması!

1.Sigarayı Bırakın

Sigara içenlerin kolon kanserine yakalanma riski, içmeyenlere göre yüzde 18 daha yüksek. 2009 yılında Amerikan Kanser Derneği’nin yaptığı bir araştırmaya göre en az 40 yıl sigara içen veya 40 yaşından önce sigarayı bırakmayan kişilerin kolon kanserine yakalanma risklerinin, sigara içmeyenlere göre yüzde 30 ila 50 arasında daha yüksek olduğunu gösteriyor.

2. Sağlıklı Beslenin

Taze meyve, sebze ve yüksek lifli besinler bağırsaklarımızın sağlığı için çok önemli, öğünlerinizde bu ürünlere bolca yer vermeyi unutmayın. Liften yoksun beslenmek de kolon kanseri riskini arttırabiliyor.

3. Kırmızı Ete Dikkat

Yapılan çalışmalar kırmızı et tüketimi ve kolon kanseri riski arasında bir ilişki buluyor. İşlenmiş, tuzlanmış, dumanlanmış (füme) ve kurutulmuş kırmızı etler de bu riski arttıran ürünler.

Kırmızı et tüketmek istiyorsanız, haftada iki defa 100’er gramlık porsiyonlar yiyin. Yağsız bir et seçin ve mangal yapıyorsanız etinizin kömürleşmemesine dikkat edin.

4. Kalsiyum ve D Vitamini Önemli

Yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini tüketmek, kolon kanseri riskini azaltabiliyor. Amerikan Kanser Derneği’ne göre 19-50 yaş arası kadınlar ve 19-70 yaş arası erkekler günde 1000 mg, 50 yaş üstü kadınlar ve 70 yaş üstü erkekler ise günde 1200 mg kalsiyum tüketmeliler.

70 yaş öncesi kadın ve erkekler günde 600 IU (uluslararası ünite) D vitamini tüketmeli, 70 yaşından sonra ise bu dozu 800 IU’ya çıkarmalılar.

5. Spor Yapın

Spor yapmak gerçekten kolon kanseri ve polip riskini düşürüyor, hareketsizlik ise bu riski arttırıyor. Polipler bağırsakların iç yüzeyine doğru büyüyebilen ve zaman zaman kanserleşebilen kitleler.

Günde en az 30 dakika olmak üzere, haftada en az beş defa orta düzeyli bir aktivite yapmak kolon kanseri riskinizi düşürüyor. Yürüyün, koşun, bisiklete binin veya sevdiğiniz bir sporu seçin; ne yaparsanız yapın mutlaka hareket edin!

6. İşaretleri Görmemezden Gelmeyin

Kolon kanserinin ileri yaş ile ilişkilendirilmesi, daha erken yaşlarda oluşabilecek bulguların önemsenmemesine neden olabilir. “Bir şey değildir daha gencim” demeyin, eğer normalin dışında bir karın ağrısı, kabızlık, dışkıda kan veya kansızlık yaşıyorsanız durumunuzu önemseyin ve mutlaka doktorunuza görünün.

7. Riskinizi Bilin

Pek çok kolon kanseri hastası kanserin erken evrelerinde bir bulgu ile karşılaşmayabiliyor, bu da kanserin geç teşhis edilmesine neden oluyor. Ancak unutmayın, erken teşhis hayat kurtarır. Bu nedenle aile geçmişinizi ve kanser riskinizi bilmek, sizi ve doktorunuzu, riskiniz hakkında daha iyi bilgilendirecek ve kontrollerinizin ona göre düzenlenmesine yardımcı olacaktır.

Eğer yakın bir akrabanız kolon kanseri veya polip tedavisi gördü ise, bunu doktorunuza söylemeyi ihmal etmeyin.

8. Doktorunuz Tavsiye Ediyorsa Kolonoskopi Olun

Düzenli kolonoskopi standartları sayesinde 50 yaş üzeri kolon kanseri hastalarında dünya çapında bir azalma görülüyor. Kolonoskopi genellikle 50 yaş altındaki kişilere önerilmiyor, ancak doktorunuz riskiniz doğrultusunda size bu taramayı önerebilir.

50 yaşına girdiyseniz ve kolon kanser riskiniz ortalamanın üzerinde değil ise, her on yılda bir kolonoskopi olmalısınız. Doktorunuz riskinize en uygun tarama sürecini sizin için oluşturacaktır.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 254. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play