Köln’de Yılbaşı Gecesi Toplu Taciz: Taksim’deki İlkeller Almanya’da!

Pazar, 10 Ocak 2016 12:27

İldem Wilson

Yılbaşı gecesi Köln Katedralinin çevresinde yeni yıl kutlamaları yapan Almanlar hayatlarında hiç görmedikleri bir rezillikle tanıştılar: Toplu taciz. Türkiye’de çok aşina olduğumuz ve pek çoğumuzun başına gelmiş olan sokak tacizi Almanya’ya da taşındı. Yıllardır Taksim meydanında yaşanan toplu taciz rezaleti artık bir Almanya gerçeği oluyor.

İtiraf edeyim biri bana “Gel yılbaşında taksim meydanında eğlenelim” dese ilk yapacağım şey gayri ihtiyari arkamı kollamak olur. Taksim meydanındaki toplu taciz olaylarını hepimiz gayet iyi hatırlıyoruz. Hatta Taksim meydanına ve yılbaşı gecesi kalabalığına da gerek yok. Her Türk kızı bilir ki herhangi bir yerde Türk erkeklerinin yoğun olduğu bir kalabalığa dalmak pek akıl karı değildir, çünkü erkek sayısı arttıkça ilkele rastlama ihtimali de artar. Çok aşağılayıcı belki, ama maalesef kabul etmek zorunda olduğumuz bir Türkiye gerçeği.

İşte bu rezalet bu yıl Almanya’nın dördüncü en büyük kenti Köln’de yaşandı. Yaklaşık 1000 kişilik bir taciz çetesi Köln sokaklarında 100’ün üstünde kadına cinsel tacizde bulundu. Tacizin boyutları öyle vahşi ki, kadınların iç çamaşırları yırtıldı, iki kadın ise tecavüze uğradı. Bir çakal sürüsü gibi Köln sokaklarını dağ başına çeviren bu ilkellerin eşgalleri “Arap ve Kuzey Afrikalı” olarak bildirildi. Son bir yılda 1 milyon Ortadoğulu göçmene kapılarını açan Almanya şimdi bu korkunç olayın göçmenlerle ilgisi olup olmadığını tartışıyor.

Olayın ardından polis hiçbir tutuklama yapamazken olayın ortaya çıkması ise 4 gün sürdü. Alman devlet kanalı ZDF olayı haber yapmadıkları için özür dilemek zorunda kaldı. Alman basınının göçmen karşıtı ve aşırı sağcı grupların ve partilerin seslerini yükseltmemeleri için bu konuyu sessizce geçirmek istediği konuşuluyor. Alman medyasının taciz haberinin üstünü örtmesi ülkede tansiyonu yükseltmeme adına iyi niyetle yapılmış bir hata gibi lanse edilse de, Alman halkı öfkeli. Olayın ortaya çıkmasının ardından yüzlerce Alman kadın Köln Katedrali’nin bulunduğu meydan da protesto gösterisi yaptı. “Cinsiyetçiliğe Hayır, Faşizme Hayır” pankartları ile iğrenç olaya tepki gösteren Alman kadınları, Angela Merkel’i önlem almaya çağırdı. Şubat ayında yapılacak olan Köln Karnavalı yaklaşırken belediye başkanı Henriette Reker, Köln’lü kadınlara kişisel önlem almaların salık verdi. Belediye başkanı Reker, Alman kadınlarına “erkeklerden birkaç adım uzak durmalarını ve kendi gruplarından ayrılmamalarını” tavsiye edince büyük tepki çekti. Sosyal medyaya yoğun şekilde eleştirilen bu açıklamanın ardından Rekel yanlış anlaşıldığını söyleyerek özür diledi.

Taciz olayları ile ilgili kimse yakalanmadığı için şimdilik tacizi  “Arap ve Kuzey Afrikalı” erkeklerin yaptıklarına dair tacize uğrayan kadınların verdikleri eşgalin dışında nesnel bir kanıt yok. MOBESE görüntülerinden ise gecenin karanlığı ve yoğun kalabalık nedeniyle güvenilir bir bilgi edinmenin mümkün olmadığı anlaşıldı. YouTube’da yayınlanan görüntülerde ise taciz saldırına dair bir görüntü yer almıyor. Sadece Köln’de değil, Hamburg’da da aynı gece polise taciz şikayetleri yapıldığı bildirildi. İngiliz basınında da geniş yer tutan bu olay Almanya’daki ateşli göçmen tartışmasına adeta benzin döktü. Almanya’da şimdi toplu taciz olayının Müslüman kültürün Alman değerlerine uygun olmamasından kaynaklandığını tartışılıyor. İslam dinin ise erkeklerin ve kadınların temasına ne kadar sert yasaklar koyduğunu görmezden geliyor. Tartışmada henüz olayın İslam’la değil de ilkellikle ilgili olduğunu idrak edilebilmiş değil. Toplu taciz gibi bir rezaletin bırakın bir dininin öğretilerini anlamayı, insan olma mertebesine dahi erişememekten kaynaklandığı gerçeğine henüz kimse uyanmış değil. İslam ve Müslümanlık yine en kolay ve tembel hedef olarak yerini almış durumda.

 

Dipnot Tablet’in 251. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play