Klik’lenmeye hazır mısınız?

Pazartesi, 10 Ağustos 2015 15:44

Şu mevsimde bileğimizden eksik etmediğimiz aksesuarlara bir yenisi daha eklendi; Klik! Instagram’dan görüp vurulduğumuz bu güzelliğin yaratıcıları Ebru Yenidoğan ve Cudi Genç!

Bu rengarenk bileklikler nasıl ortaya çıktı, nereden satın alabiliriz, tasarımında dikkat çeken unsurlar neler, daha çok kimler alıyor gibi aklımızdaki deli sorulara cevap aradık. Ebru da bizim için bir güzel cevapladı;

Ekran Resmi 2015-08-05 13.42.29“Her şey, birkaç sene önce, İstanbul’daki hayatımızın kısır ve betonarme üretkenliğinden yorulmamızla başladı. Norveçli Ylvis kardeşlerin bir şarkısından aldığım ilhamla ve düğümlerle ilgili bir kitap yardımıyla bu işe başladım. Ardından Cudi’nin Avusturalya’dan aldığı bir bilekliği inceleyip, düğüm sistemini çözünce “Neden böyle bir şeyle uğraşmıyoruz?” fikri doğdu. Beyin fırtınaları ve tasarım desteğiyle Instagram hesabımızı açtık. Bu arada ben de bileklik modellerini araştırmaya başladım.

Aslında bu bileklikler, yurtdışında oldukça yaygın. Hatta bu konuda Youtube’da yüzlerce video mevcut. Daha çok doğa sporlarıyla uğraşan kişiler tarafından tercih ediliyor. Bileklikte kullanılan ipin asıl işlevi, doğada karşılaşılan bazı tehlikeli durumlarda kişiye yardımcı olması. Suya ve belli bir noktaya kadar ağırlığa dayanıklı, paraşüt ipi olarak da bilinen “paracord”… Türkiye’de bulmak biraz zor, bulunsa da oldukça yüksek fiyatlara geliyor. Malzeme açısından orjinaline sadık kalmak istedik, bu yüzden yurtdışından getirttiğimiz paracord ipini kullanıyoruz. Bu bilekliklerden Türkiye’de satan başkaları da var, fakat sanırım Klik’in farkı, daha renkli ve daha farklı tasarımlar peşinde olması.

Screen Shot 2015-08-06 at 09.12.52Müzikle fazlasıyla iç içe insanlarız. www.seeingsounds.guru adresli mütevazi bir müzik blogum var, burada çoğu kişinin bilmediği, duymadığı ama her dinleyenin olumlu tepki verdiği kişileri tanıtıyorum. Klik de bu blogun bir noktada uzantısı gibi aslında. Bilekliği yaparken dinlediğim şarkıları, bilekliğin yanında gönderdiğim sertifikada yazıyorum, ki bunlar çoğunlukla blogumda paylaştığım kişilerin müzikleri oluyor. Böylece insanlarla bir bileklikten daha fazlasını da paylaştığımı düşünüyorum.

Müşteri profili genel olarak neşeli ve katılımcı insanlardan oluşuyor. Hemen hemen hepsi kendi tasarımlarını seçiyor, modellere müdahale ediyorlar. Standart ebatlandırmalarımız yok, kişilerin bilek ölçüsüne göre yapıyorum. Satışları şimdilik Instagram’da @klik_me hesabından yapıyoruz fakat farklı platformlarla görüşmelerimiz sürüyor.”

Dipnot Tablet’in 229. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play