KKTC Sağlık Bakanı’ından büyük gaf!

Perşembe, 14 Mart 2013 18:00

8359KKTC Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu’nun 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklama, ülkeyi ayağı kaldırdı.

Kıbrıs’taki gece kulüpleri konusunda çarpıcı açıklama yapan Hasipoğlu’nun ‘Memlekette 40 bin asker var, bırakalım da bizi mi halletsinler’ ifadelerini kullandığı iddia edildi.

Sivil toplum örgütleri ve muhalefet partilerini ayağa kaldıran şok sözlere yönelik Hasipoğlu, yazılı bir açıklama yaparak, ifadelerinin çarptırıldığını söyledi.

Hasipoğlu, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Muhalefetteyken, Alayköy yolundaki gece kulüplerini fabrikaya benzeten bir milletvekili söz konusu gece kulüplerinin derhal kapatılmasını savunuyordu. Daha sonra kendisi bakan oldu.  Kendisine, muhalefetteyken gece kulüplerine dair sözleri hatırlatılınca, ‘memlekette 40 bin asker var, bırakalım da bizi mi halletsinler’ dedi. Ben de muhalefetteyken eleştirmenin kolay ama icraatta işlerin böyle yürümediğine örnek vermek için bu anekdotu anlattım”.

Hasipoğlu’nun resmi açıklamasının ardından 19 örgüt ortak açıklama yaparak, bakanı istifaya çağırdı.

Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu yıl gerçekleşen Tıp Bayramı etkinliklerinde konuşma yapan Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, tüm demokrasi değerlerini ayaklar altına alarak ülkemizde devlet eliyle yürütülen seks köleliğini meşrulaştırmaya çalışmıştır.

Daha önceki bir konuşmada kendisine söylendiğini iddia ettiği “Gece Kulüplerini kapatalım da 40.000 asker ve öğrenci bizi mi halletsin” cümlesini örnek vererek ırkçı ve cinsiyetçi yaklaşımını pervasızca dile getirmiştir”

Burcu AKKAYA/ Lefkoşa