KKTC Meclisi’nde rüşvet tartışması

Pazartesi, 24 Haziran 2013 13:16

fft99_mf3397581KKTC’de Demokrat Parti’den istifa eden milletvekili Ejder Aslanbaba meclis kürsüsüne çıkıp kendisine rüşvet teklif edildiğini açıkladı. Kürsüye elinde parayla çıkan Aslanbaba, “Güven oylamasında ‘evet’ demem için bana rüşvet verdiler” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde erken seçime kadar görev yapacak geçici hükümetin güven oylamasına milletvekili Ejder Aslanbaba’nın, “Bana rüşvet verdiler” sözü damga vurdu. Demokrat Parti ve ulusal güçlerden aday gösterilmediği için istifa eden milletvekili Ejder Aslanbaba, eski partisi tarafından kendisine 7700 dolar rüşvet verildiğini öne sürdü. Aslanbaba elindeki paralarla meclis kürsüsüne çıkarak Demokrat Parti -Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş’ı suçladı.

KKTC milletvekili Aslanbaba, kendisine belediye başkanlığı ve maaş bağlama gibi vaatlerde bulunulduğunu da iddia etti.
Elinde pazarlığın ses kayıtları olduğunu ileri süren Aslanbaba, suç duyurusunda bulunduktan sonra söz konusu parayı bir okula bağışlayacağını da söyledi. Ejder Aslanbaba’nın konuşması mecliste tepkiye yol açtı ve oturuma ara verildi.

KÜÇÜK: “HÜKÜMETİN İSTİFA ETMESİ GEREKİR”

Eski Başbakan, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük de vatandaşların mecliste yaşananları görmemesi için Bayrak Radyo Televizyonu’nun canlı yayınını kestiğini iddia ederek, “Bizi konuşturmak istemiyorlar. Üç siyasi parti bunun peşinde düştü. Mecliste dolarlar havada uçuyor. Cumhurbaşkanı ve buna ve destek verenler, bundan sonra 10 defa düşünsün. Hükümetin istifa etmesi gerekir” diye konuştu.

Denktaş: Kanıtlayamazsa kaçacak yer araması gerekecek Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, partisinden istifa eden Milletvekili Ejder Aslanbaba’nın rüşvet iddialarının bu andan itibaren mahkemenin konusu olduğunu bildirdi.

Denktaş, Sibel Siber başbakanlığındaki hükümetin güven oylamasından sonra yaptığı açıklamada, Meclis Başkanı Hasan Bozer’den Meclis tutanaklarının derhal çıkarılmasını ve kendisinin dokunulmazlığının kaldırılmasını istediğini söyledi.

Aslanbaba’nın, kendisine rüşvet verdiği iddiası olduğunu hatırlatan Denktaş, iddianın mahkemede kanıtlanması gerektiğini, bu nedenle dokunulmazlığının muhtemelen perşembe günü kaldırılacağını dile getirdi.

“Bir seçim öncesi halkın önüne Aslanbaba’yı ben koydum” diyen Denktaş, “Nasıl bir insan olduğunu anlayınca da arkadaşların tüm ısrarlı istemine karşın adaylığına karşı çıktım. Bu oyunu tezgahlamak için ne istediğini, ne aldığını bilmek isterim” ifadesini kullandı.

Denktaş, Aslanbaba’ya dava açacağını kaydederek, “Ejder Aslanbaba’nın kendisine rüşvet verdiğim iddiasını mahkemede kanıtlaması gerekiyor. Kanıtlayamaması halinde ise ülke dışına da çıkamayacak ve ülkede kaçacak yer araması gerekecek” dedi.