#kitapmüzik’te bu hafta: “Sabahat Akkiraz’ın Yeni Albümü: Turap”

Pazartesi, 11 Ağustos 2014 10:41

Turap Sabahat Akkiraz’ın son albümü. Aynı zamanda uzunca bir aradan sonra Arif Sağ ile yeniden birlikte çalıştıkları bir albüm. “Onun sazıyla yaptığını ben ses tellerimle yaptım” diyerek özetliyor birlikte yaptıkları müziği anlatırken. Kendisiyle hem müziğini hem siyaseti konuştuk…

SABAHAT AKKİRAZ #kitapmüzik köşemizin bu haftaki müzik konuğu. Haftasonu yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde çok yoğun olmasına rağmen bize zaman ayırdı. Müziğinden, yeni albümünden söz ettik bolca, biraz da siyasete değindik, zira hem albüm, hem gündem bizi buna mecbur bıraktı. Lafı uzatmayacağım, uzun bir söyleşi oldu, buyurun birlikte okuyalım:

Hazırlayan: Mahmut Güleç

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz? Milletvekilliğine uzanan hayat hikâyeniz, müziğe nasıl başladınız, ilk albümünüzü ne zaman çıkardınız?

Sıradan bir yaşamım var. İşçi bir ailenin ikinci çocuğuyum. Sivas’tan Mersin’e oradan da Ankara’ya ve Almanya’ya uzanan bir çocukluk. 13 yaşımda ilk plak ve 1970’te Netfon plak ile profesyonel ilk sözleşme, konserler, eğitim ve gurbetçilik. 1983’te Musa Eroğlu ile “Şafak Söktü” albümü, sonra Arif Sağ ile “İnsana Muhabbet Duyalı” albümü ile girdiğimiz bu yolda, albümler, konserler, derlemeler, alan çalışmaları… 1996 yılıyla birlikte uluslararası alanda ilk projeler; Hollanda ve Fransa’da turneler. “Dünyanın En İyi Etnik Müzik Sanatçısı Ödülü”, Güney Amerika’dan Asya’ya oradan Afrika’ya uzanan konserler… Yani az gittik uz gittik. 2011 yılında da CHP İstanbul Milletvekilliği ile birlikte siyaset…

sabahatakkirazMüziğinizi, müzik anlayışınızı bize kısaca nasıl tarif edersiniz, nasıl tanımlarsınız?

Ben yola çıktığımda kadın solistler hep erkekler gibi okuyordu. Tavırları, duyguları hatta giyimleri bile erkek dünyası ve doğruları ile aynıydı. Ben hep bir kadın duyarlılığı yakalamak ve Anadolu’nun gizemli inanç dünyasını aktarmak istedim.

Anadolu’nun bin yıllık gizli müziğini derleyip kayıt altına almak en büyük mutluluğum oldu. Her kayıt yeni bir deyiş ve türkü deniziydi. Bunu aktardım. Seslerle oynamayı seven birisiyim. Melodi ararım. Söz ararım. Sonra kayıtlar.

Konserlerde on binler size eşlik etmeye başladığında doğru yoldayım dersiniz. Hep bunu aradım; solist olarak, kadın olarak.

En çok sevilen albümünüz hangisi? Sizin en çok sevdiğiniz hangisidir? Var mı özellikle çok sevdiğiniz bir tanesi?

Milyon satan albümlerim var; “Şafak Söktü, İnsana Muhabbet Duyalı, Dağlar Kardeşimi Geri Ver, Yiğit İnsanların Türküleri” gibi. Ama “Fazilet” ve “Yiğit İnsanların Türküleri” albümlerimi farklı severim. Onlar benim müziğimin zirve albümleridir. Eserler, okuma ve çalma o iki albümde yeni bir dönemi anlatır.

Turap kaçıncı stüdyo albümünüz? Albüm hakkında neler söylemek istersiniz? Albümde kimlerle birlikte çalıştınız?

Saymadım ama yirmiden fazla oldu. Bu arada Türkiye’de hiç yayımlanmayan albümler var. İsveç’te, İngiltere’de ve Fransa’da kaydettiğim albümler gibi. Turap sonuncusu ve siyaset sebebiyle verdiğim uzun ara sonrasındaki ilk albümüm. Albümü Arif Sağ yönetti, nefesliler ve şelpe dışındaki tüm enstrümanları o çaldı. Ertan Tekin, Murat Toraman ve Volkan Kaplan diğer enstrümanlarda eşlik ettiler. Kalabalık yerine nitelik aramak her albümümün ortak özelliğidir. Turap’ta da bu gelenek bozulmadı.

RÖPORTAJIN DEVAMINI DİPNOT TABLET’TE OKUYABİLİRSİNİZ. AYRICA TURAP ALBÜMÜNDE YER ALAN TÜRKÜLERDEN DÖRDÜNÜ DİNLEYEBİLİRSİNİZ…

 

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play