Kitap Kulübü’nde bu hafta Platon’un Devlet adlı eserini tartıştık!

Pazar, 7 Temmuz 2013 09:00

Zamanım yok diye kendinizi kandırmayın. Gerçek şu ki; zaman var, motivasyon eksik. Kitap kulübü bu soruna en iyi çözümlerden biri.

Bu hafta canlı yayınımızda Platon’un Devlet isimli eseri üzerine konuştuk.

Toplumdaki kadın ve erkek eşitliği üzerine yapılan değerlendirmelerde kitapta yer alan kuralların günümüze pek de uygun olmadığı belirtildi. Plato’nun düşüncelerine  uygun şekilde yapılandırılmaya çalışılan Komünist devlet yapısındaki denemelerin başarısız olduğu söylendi.

Devlet eserindeki aile ve ahlakla ilgili kuralları değerlendiren katılımcılar, düzen ve ortaya çıkan fikirlerin absürt sayılabileceğini ileri sürdüler.

Çocukların ailelerinden alınarak, devlete ait olması gerektiğini söyleyen Platon’un düşünlerini tartışan katılımcılar bunun hem yararlarının ve hem de büyük zararlarının olabileceğini öngördüler.

2 hafta sonra 21 Temmuz Pazar günü TSİ 17.00′da Platon’un Devlet eserinin sonraki bölümlerini konuşmaya devam edeceğiz.

Dipnot.tv Kitap Kulübü’ne katılmak  için Dipnot.tv’nin Google Plus sayfasını takip ettikten sonra, yayın saatinde paylaşacağımız linklere  veya sitemizde bulunan “Canlı Yayına Katılın” butonuna tıklayabilirsiniz.

Kitap kulübümüze herkes katılabilir. Katılmak isterseniz ayrıca ildem@dipnot.tv adresine mail atabilirsiniz. Maillerinizi bekliyoruz!

Hangout Nasıl Yapılır2 Yatay