Kitaba Ulaşmada Öğrencilere Fırsat Eşitliği

Salı, 5 Mart 2013 18:02

Dipnot.tv’nin Onlar Farkında canlı yayınında, haftanın konuğu olan Kitap Network Genel Müdürü Uğur Tokgöz ve Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı Serdar Dinler ile ‘Okumayı Seninle Öğrendim’ projesi konuşuldu.

Okuyan, araştıran bir toplum olma yolunda atılacak en sağlam adımın, okulun bu ilk yıllarında mümkün olduğunca çok çocuğumuza fırsat eşitliği sağlamak olduğunu söyleyen Kitap Network A.Ş., kampanyanın tüm teknolojik altyapısını ve lojistik desteği sağlamaktadır.

Uğur Tokgöz buradan hareketle, Türk Kızılayı Merter Şubesi önderliğinde, destekçi kurumlarla başlatılan ‘Okumayı Seninle Öğrendim’ hediye kitap kampanyasının, eğitimin ilk yılında miniklere fırsat eşitliği sağlamayı ve okumayı sevdirmeyi amaçlayan bir proje olarak doğduğunu söyledi.

Projenin amacının özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki çocuklara okuma alışkanlığı edindirmek olduğunu söyleyen Uğur Tokgöz, bu tip kaynak eksikliği çeken bölgelere kitap götürmenin, o bölgenin uzun vadede gelişimini etkileyeceğini söyledi.

‘Okuyan Türkiye’ markası ve vizyonu altında kitap okuma alışkanlığını arttıracak çalışmalar yürütmeyi ve kitaba ulaşmada fırsat eşitliği sağlamayı öncelikli sosyal misyon edindiklerini söyleyen Tokgöz, ‘Okumayı Seninle Öğrendim’ kampanyasının, ilköğretim 1. sınıf ve okul öncesi öğrencilerine yardımcı kaynak niteliğinde olduğunu belirtti.

İhtiyaç sahiplerine kitap gönderirken, diğer mecralarda da ulaşmaya çalıştıklarını ifade eden Tokgöz, Facebook üzerinden  ‘Okumayı Seviyorum’ uygulamasını hizmete geçirdiklerini sözlerine ekledi.

Her yıl 50.000 çocuğu okumaya teşvik eden ve bu isteklerine destek vermeyi hedefleyen projeye, Türk Kızılayı ve KSS Derneği de destek veriyor.

Kampanya’ya dahil olmak isteyen öğretmenler, ‘’okumayı seninle öğrendim’’ yazan sınıf tahtasının önünde, tüm sınıf öğrencileri ile toplu sınıf fotoğrafı çektirip, kitap seti talebi ve ilgili istek mesajıyla birlikte hediyekitap@okumayiseninleogrendim.org adresine yollamaları yeterli.

Dipnot.tv’nin canlı yayınlarına katılabilir, düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bunun için Dipnot.tv’nin Google Plus sayfasını takip ettikten sonra, yayın sırasında paylaşacağımız linke tıklayıp, canlı yayına katılabilirsiniz.

Hangout Nasıl Yapılır2 Yatay